13 Kasım 2013 Çarşamba

Muharrem Orucu -KERBELA- Ve Aşure'nin Anlamı

Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır.Ve 10.günün adı Aşure'dir.Tarihler Aşure günün değerini şu şekilde anlatır;

-Hz.Adem'in tövbesinin kabul edildiği gündür.
-Nuh Peygamberin gemisi karayı bulmuştur.
-İbrahim Peygamber Nemrud'un ateşinden kurtulmuştur.
-Musa Peygamberin kavmini Firavun'un şerrinden kurtulmuştur.
-Yunus Peygamber balığın karnından kurtulmuştur.
-Eyüp Peygamber dertlerine şifa bulmuştur.Bu şekilde bir çok Peygamberlerin refaha ve huzura aynı zamanda da başarıya ulaştıkları gün olduğunu söylerler.Bu nedenledir ki Nuh Peygamber de dahil olmak üzere bütün Peygamberler şükürlerini ileterek oruç tutmuşlar.

KERBELA
Irak sınırları içinde yer alır.Kerbela'yı önemli kılan Hz.Ali'nin oğlu üçüncü İmam Hüseyin'in Emevi halifesi Yezid'in askerleri tarafından Kerbela'da şehit edilmesi olayıdır.
Kerbela olayı asırlar geçse de unutulmamış ve unutulmayacak kadar önemlidir.Anlamlı,derin ve öğreticidir.Kerbela, bize iyi-kötü ayrımını, zalim ile mazlumu gösterir.Hz. Hüseyin'in türbesi de bu kentte bulunmaktadır.

Kerbela olayının kökeni Hz.Muhammed'in veda Hac'ı hatta yazılmayan vaziyetine kadaaar gider.
Hz. Hüseyin her zaman onurumuzdur çünkü, dediğini yapmış ve Yezid'e biat etmemiştir.Zalime asla itaat edilmemesi gerektiğini bize öğretmiş oldu.

Hz.Hüseyin hayatımın en önemli yerini kaplar ve onun çektiği acıyı bir nebze olsa da çekmek için her sene bu ayda matem tutarım.Dünya döndüğü sürece ve insanlık var olduğu sürece ben ve benim gibiler asla Kerbelayı unutmayacaklar....

AŞURE

Matem orucumuzun bitiminde Aşure pişirir ve evlere dağıtırız.12 değişik malzemenin içinde bulunduğu bir tatlıdır.Bu çorbanın tatlı olmasının sebebi bir sevinç yaşandığı içindir.Bu sevinç; İmam Zeynel Abidin'in Kerbela olayında sağ kurtulmasından kaynaklanır.

Allah nasip ederse bu pazar ben de Aşure yapacağım.Allah herkesin niyetini kabul eylesin....2 yorum:

  1. Evet bu çok acı bir olay , bende ne zaman dinlesem ağlarım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İç yakıcı, can acıtıcı ve bence insanlık için de büyük utanç verici

      Sil