7 Mart 2014 Cuma

Dünya Kadınlar Günü Nedir?

Dünya Kadınlar Günü ve ya Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'da kutlanmaktadır ve uluslararası bir gündür.

İnsan Hakları temelinde, kadınların sosyal ve siyasi bilincinin geliştirilmesinin, ekonomik başarasının kutlanmasıdır.Peki nereden çıktı bu Dünya Emekçi Kadınlar Günü?

1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talep edebilmek için greve başladılar.Ancak polisin müdahelesi ve fabrikayı kilitlemesi sonucu olaylar büyümüş ve çıkan yangında 129 kadın işçi vefat etmiştir.Cenaze törenlerinde 10.000'i aşkın kişi varmış.

1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında Almanya Sosyal Demokrat Partisi Önderi, 8 Mart 1857 tarihinde fabrika yangınında ölen kadın işçilerin anısına, 8 Mart'ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi ve önerisi kabul edildi.

Türkiye'de Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ilk kez 1921 yılında kutlanmış.Her yıl daha da artarak kutlanmaktadır.

2 yorum:

  1. Yanlış anlamayın.. Bunu neden wikipedia'den değil de sizden okuyalım.. Keşke kendi yorumlarınızla donatsaydınız.. Bunlar nacizane görülerim tabi. Gene de emeğinize sağlık. Kolay gelsin :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yanlis anlasilacak bir sey yok.keske oradan okusaydiniz. Kendi duvarimda da olsun istedim.Sonucta benim sayfam ;) tesekkur ederim ayrica

      Sil