16 Haziran 2014 Pazartesi

Mutlu Hamilelik İle Mutlu Bebek Ve Zeki Bir Çocuk.!

Hamilelik boyunca ruh halinizin iyi olması, dikkatli beslenmeniz, dinlediğiniz müzikler, eşinizle olan diyaloğunuz karnınızdaki bebeğinizin zeka gelişimini ve psikolojisini etkilemektedir.Hamileliğin 16.Haftasında bebeğiniz duymaya başlar. Ben bunu doktorumdan öğrendikten sonra her gün müzik dinlemeye ve kızımla konuşmaya başladım.Müzik tercihimi klasik müzik ve hareketli pop müziklerden yana yaptım.
Hamileliğin 32.haftasından itibaren de duyduklarını kaydetmeye ve unutmamaya başlar. Aman dikkat.! :) Söylediklerinize bilinçli olarak tepkiler vermeye başlayacaktır.En keyifli yanı da bu olsa gerek ki o ana gelmek için sabırsızlanıyorum. :)

Eğer hamilelik sürecinde bebeğinize müzik dinletirseniz, doğduğu zaman o ağlama krizlerinde ilk kurtarıcınız müzik dinletmek olacak.Rahminizdeyken alıştığı için, müzik sesini duyunca hemen sakinleşecek.


Şu bir gerçektir ki; hamileliğini rahat geçiren bir annenin, doğum sonrasında bebeği ilk aylarını daha rahat ve huzurlu geçiriyor.Bu yüzden de, mutsuz hikayeler dinlemeyin.Mümkün olduğunca ağlamayın ve üzülmeyin.Sizi üzecek ortamlar da bulunmayın.Belki her gün gülemezsiniz ama en azından somurtmayın ve bunalıma girmeyin. :)
Bu yaptıklarınızın ileride size büyük bir artı olarak döneceğini unutmayın.Bebeğinizin ruhsal gelişimi anne karnında başlar.


Bebeğiniz en çok kalp ritminizi duyuyor.Bu sebeple de sizin stresli ya da heyecanlı olup olmadığınızı rahatlıkla ayırt edebiliyor.
Bir sitede okuduğum bölümü size de okutmak istedim.Buyurun;

"Sakin atan huzurlu bir anne kalp sesi bebekleri sakinleştirdiğine göre, acaba bu sesler doğum sonrasında bebek bakımında da etkili olabilir mi? Bunun için bir çalışma yapılmış. Bebeklerin toplu odalarda bırakıldıkları dönemde yapılan bu çalışmada hastanedeki bebek odalarının birine her gün teypten sakin anne kalp atışları yayınlamışlar. Pozitif bir etki bekliyorlarmış ancak etki düşündüklerinden daha büyük olmuş. Bebekler daha fazla yemişler, daha fazla kilo almışlar,daha iyi solunumları olmuş, daha az ağlamışlar ve daha az hasta olmuşlar."


Hamileliğiniz boyunca eşinizin tutumu çok önemlidir.Çok şükür ben bu konuda çok şanslıyım.Allah bin kez razı olsun.İlk zamanlar tabi ki alışma dönemimiz oldu.İkimiz de abartı tutumlar sergilesek de kısa zamanda kendimizi toparladık ve eşimin bu konuda daha anlayışlı olması katkı sağladı.

Kesinlikle kavga etmemeye hatta tartışmamaya çalışıyoruz ki zaten kavga ortamını seven insanlar olmadığımız için evliliğimiz boyunca çok az kavga etmişizdir.

Her akşam karnımı sevmeye ve kızımızla konuşmaya özen gösteriyor.Ben zaten gün içinde sık sık karnıma dokunarak onun yanında olduğumu hissettirmeye çalışıyorum.

Lohusalık dönemim nasıl olur bilemem ama dilerim ki en az bunalım ile geçiririm. :)

Dilerim en güzel hamileliği geçirir, mutlu bir bebeğe sahip olursunuz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder