17 Kasım 2014 Pazartesi

Trans Kadınlar Kimdir?

Öncelikle kendimi tanıtmak isterim. Ben Miss Tiffany, bu takma adım. Gizleniyorum. Çünkü transfobik bir ülkede trans kadın olduğumun anlaşılması hayatımı bile tehlikeye sokabilir. İnsanların bizleri anlamasına ihtiyacı olduğunu hissederek transkad.in adlı blogu yazıyorum. İsterseniz konumuza girelim.


Trans birey, travesti, transeksüel vs... Duymayanınız var mı? Bilemem, fakat "dönme"yi de duymamış olamazsınız, değil mi?
Anlaşıldığı üzere "cinsiyetini" değiştirenleriz biz. Fakat yanlış anlaşılmalarla dolu bir çok konu var -ki açıklama getirmem gereken-

Mesela, neden trans kadın diyoruz? Çünkü cinsiyet "geçişleri" sadece erkek vücuduyla hayat bulanların "kadın olması" değildir. Rüzgar Erkoçlar'ı duymuşsunuzdur. Birşey diyeyim mi, o ne ilk ne de tek :) İşte kadın vücudu ile doğup içindeki erkeği ortaya çıkaran insanlara da trans erkekler deniyor. Onların varlığını yok saymamak adına "travesti, dönme" bildiklerinizin gerçek adı "trans kadın" diyoruz.

Sonracığıma, yetiştirilirken bir hata mı oldu da değişti? Ne oldu buna ayol? Soruları da oldukça revaçta... Şunu söyleyebilirim ki ailem tarafından oldukça "örnek" bir biçimde yetiştirildiğimi düşünüyorum. Ve bunu tek düşünen ben değilim. Çevremdeki bütün insanlar da oldukça "yerinde" bir insan olarak bilirler ve severler. Ve ben bir trans kadınım. Tabi çocukluğu travma ile dolu birsürü trans var, fakat allahaşkına heteroseksüel hiç bir insanın hayatında travma ya da cinsel travmalar olmadı? Yani demeye çalıştığım, birisinin "cinsel" saldırısı cinsel kimliği değiştirmez, sadece derin yaralar oluşturur. Ve yetiştirmeyle cinsiyetin öğretilebileceğini savunanlar(yanlış yetiştirmenin de cinsel kimlik farklılığı yaratacağını düşünenler) ise ŞURAYA bir tıklasın derim :) 

Üstteki paragrafı şöyle özetleyebilirim ki, cinsiyet kimliğimiz doğduğumuz andan itibaren bizimle gelir ve değişmez. Yani ben erkek bedeninde doğan bir kadınım :)

Neden dışlanıyoruz? Aslında dışlanmamızın o kadar sistematik bir işleyiş olduğunu bilseniz. Size elimden geldiğince aşamalar halinde anlatacağım:

*Feminen hareketler

*Saç uzatmayı, kaş almayı isteme, yanlış da olsa bir deyişle "kadınlığa özenme"

*İnsanlara aslında erkek değil de kadın olduğunu anlatma

*"Erkekliğe ihanet" ettiğini düşünen, toplum ahlakı soyutlamasıyla hipnoz olmuş aile ve arkadaşlarınızın sizden uzaklaşması, soğuması

*Okul okumadıysanız iş arama, okul okuyorsanız da bırakmanız için yapılan her türlü baskıya karşı koyma, direnme, mücadele...

*Okul faslını geçersek iş bulma, sınırlı-kısıtlı bir alan. Demiyorum ki sadece trans kadınlar zor iş bulur. İstihdam yönünden yetersiz, üretim ve sermaye konusunda da aşağı seviyelerde olduğumuzu biliyorum. Kaynaklar da kıt! İşte alın size bahane. Bazen bunun altına sığınırlar, bazen de "erkek arıyorduk" "kadın arıyorduk" "sapık" "bizim için sorun yok ama müşteriler-çalışanlar rahatsız olur" derler, bazen de iş başvurunuza hiç geri dönmezler :)

*Bitti, e karın aç, üstün pis, evin var mı yok mu belli değil? Ne yapacaksın? Sığınma diye bir... yok yani, kimsenin evine sığıntı olacak halin yok, yok yani. Geçici bile olsa evine almayı bırak, sokak ortasında tacize uğrayansın trans kadın olarak, trans olmayan kadınlara göre kat be kat daha fazla hatta

*Bir şekilde orada burada fuhuş başlangıcı-sonun da başlangıcı(diyelim ki hiç tutunamadın hayata, hiç yani)... 

*"İş" üzerinde olmasanız bile kıyafetlerinizden ötürü 69 TL kabahatler kanunu cezası, polisin bahaneleri

*Daha fazla para ihtiyacı, daha fazla "iş" yapma

*Polislerden ve etraftaki ne idüğü belirsizlerin sömürüsü haline gelme(ki polislerin yaptıklarının cidden bir sınırı yok)

*Bir müşteri, içinde barışamadığı eşcinselliğini tatmin ettikten ya da edemedikten sonra sinirlenme, öfke, pişmanlık ve CİNAYET

*Sadece öldürmek de değil, cesetten de hınçlarını alıyorlar

*Çık erkek mahkeme karşısına, erkekliğini koru... Çok kolay; "BEN ONU KADIN SANMIŞTIM", "ters ilişki teklif etti" oooo, hakim amcanın da damarına bastık. Gelsin sana ceza indirimleri. 5 yıl yat çık. Bir transın canı en fazla bu ediyor işte. Cezasız kalan davalar da vardır, kimbilir.

*Ha, aile reddettiği için zaten kimsesizler mezarlığındasın. Bir de bazen o polisler cesede dokunmak istemeyebiliyor, trans cesedi ya.

*Ay unuttum, bu "yola girmek" ile allaha karşı geldiğimizi düşünüp çarpıldığımızı düşünen, yaşadığımız her kötülüğü hakettiğimizi düşünen bir sürü "yaradandan ötürü yaradılan seven" insan mevcut, toplum içinde. Hem günah, hem sapkınlık hem de (hormonal-genetik)hastalık diyorlar :) Bu ne yaman çelişki böyle.

Ha, iyi örnekler de var yaşanan. Türkiye'de bile. Fakat bu portreyi yaşayan trans kadın sayısı daha fazla olduğundan içinizi karartmak zorunda kaldım.

Son olarak toparlarken, mesela 5 elin 5 parmağı bir değildir. Bilir misiniz? Trans kadınlar da öyledir. Birbirimizden farklıyız, hem içsel hem dışsal. Nefes alıp veriyoruz, banyo yapıyoruz, yemek yiyoruz, kadınız, İNSANIZ! Bu da cinsiyet kimliğimiz bizi o kadar da farklı kılmıyor demek :)

Bu arada kısa bir not geçeyim, hormonal veya genetik "anormallikler" sonucu trans kadınlar olmadık, onu da belirtmek isterim :) Yani genelleme yapmak doğru değil.

İletişim: Miss Tiffany nicki ile transkad.in adlı bir blog yazmaktayım, konularım transseksüellik ve trans kadınları ilgilendiren konular ağırlıklı olarak sürüyor. Twitter üzerinden iletişim kurmak isterseniz @bndevrimtiffany ve @transkadinblog üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

3 yorum:

 1. Ön yargılara, kalıplara, uzaylıymış gibi algılayanlara karşı ne güzel bir yazı olmuş... inşallah bu ülkede ''insan''lığın, cinsiyet seçimleriyle değil, gerçekten ''insansı'' değerlerle ölçüldüğü günleri de göreceğiz. Yazan arkadaşım, ellerine sağlık. Selenciğim teşekkürler yayınladığın için.
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canim tesekkur ederim bu guzel yorumun icin. Benim de hayalim ayrim yapmadan yasayabildigimiz bir ulke olmasi Turkiye'nin. Bilinclendikce olacagiz insallah

   Sil
 2. @ecefobi çok teşekkür ederim ben de yorumunuz için :) insanları bilgilendirmeyi kendime görev edindim bu konuda. Eğer insanca yaşamak istiyorsam herkesin cinsiyet kimliğimi-zi- bilmesi, hangi haklardan mahrum kaldığımızı da bilmesi Lazım gelir :) inşallah herkes bir gün sizler gibi düşünür.

  Selenciğime de ayrıca teşekkür ediyorum, gayet hoş bir davet oldu benim açımdan da. Yeni nesil annelerin bu derece bilinçli olması, gelecekten de ümidimi artırıyor :)

  YanıtlaSil