5 Aralık 2014 Cuma

Mahallenin En Mutlu Bebeği "BADE"

Bebekler için en önemli olan şey, karnının doyması ve bol bol uyku...
Benim sezaryen sonrasu sütüm gelmedi.2 günlük bir uğraştan sonra gelmeye başladı ama, malesef Bade'yi doyurmadı.O sebeple mamayı da ek olarak kullanmaya başlamıştık ki, son 3 haftadır da tamamen mama ile beslenmek zorunda kaldı, kızım.Uyku düzenimiz aslında başından beri belli idi.Her 3 saatte bir uyanıp mamasını yerdi.Fakat 2.ayına girdiğimiz anda gece ve gündüz farkını ayırt etmesini sağlamak istedim ve gece uykularını daha uzun tutmasını ve uyanmamasını istiyordum.Bunu yapabilmek için Harvey Karp'ın tekniklerini uygulamaya başladım.İşe yaradı mı?
KESİNLİKLE yaradı. 

Harvey Karp'ın tekniğini uygulamaya başladığımızdan beri Bade artık gece uykusuna yatıyor ve en az 5 saat kesintisiz uyuyor daha sonra onu uyandırmadan mamasını veriyorum,altını değişiyorum ve tekrar kesintisiz sabaha kadar uyuyor.Böylelikle ben de rahat gece uykuları uyuyorum.Tabi ki arada çok gazı olduğu,huysuzlandığı zamanlar oluyor ama genelde bütün geceyi rahat geçiriyoruz.Ben de Bade de uykumuzu alıyoruz.

Bu tekniği doğdugğunda itibaren uygulayabilirdim fakat, erken doğum sebebi ile fazla üstüne düştüm Bade'nin ve ben ona uydum.

Tekniklerden biraz bahsetmek istiyorum.

Bebekler ilk 3 ay kendini anne karnında zanneder.Bu sebeple de o ortamı taklit etmeye devam etmek bebeğinizin daha huzurlu olmasını,rahat uyumasını ve kendini güvende hissetmesini sağlar.

Bebeğinizi kesinlikle kendi yatağınızda sizinle birlikte uyutmayın.

Kesintisiz uyku için;
- Kundak yapın. ( ayaklarının serbest kalması çok önemli.)
- Beyaz Gürültü açın.
- Emzirin ve Emzik verin.

Gün içinde bebeğinizin karnını sık sık doyurun gece uykusuna yattığında iyice karnını doyurun altını değiştirin ve bir gece uykusu rutini yapın. ( beyaz gürülü açma ya da masaj ya da banyo gibi..) Ve bebeğinizi kundaklayıp yatağına yatırın kesintisiz 5 saat uyuyacaktır.5.saatin sonunda uyandırmadan bebeğinizle konuşmadan karnını doyurun altını değiştirin ve tekrar kundaklayıp yatağına yatırın.

Şuan için gece 11'de son mamasını veriyorum ve sabah 4'e-5'e kadar hiç uyanmadan uyuyoruz.Darısı uykusuz kalan diğer yeni annelerin başına... 


5 yorum:

 1. Beyaz Gürültü açın ne demek ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Açmalıydım haklısın. Beyaz gürültü; anne karında duyduğu seslerin benzeri. yani elektrik süpürgesi sesi, kalp atışı sesi, saç kurutma makinesi sesi...vb. gibi canım

   Sil
  2. Merhaba. Bir blog kesif etkinliginde rastladim blogunuza. İzlemeye aldim sizi. Ben de bloguma beklerim. Sevgiler. :)

   Sil
  3. Merhabalar... Ben beyaz gürültü olarak DNR'dan Buzuki Orhan Osman'ın Kolik cdsini aldım. Ipod a yükledim ve birde bir hoparlörü ıpod a bağladım. İlk üç ay beyaz gürültü yerine bu cd yi kullandım ve inanılmaz memnun kaldım.. Çünkü sürekli 'şşşşşştt' sesini çıkarmaya insanın nefesi yetmiyor. Ama cd çok güzel bir çözüm:)

   sevgiler

   Sil
  4. Evet ben de duydum o cd 'yi. Herkes çok memnun :)

   Sil