30 Ocak 2015 Cuma

Bebeklerde Konak Ve Çözümleri

2 Hafta önce, Bade'nin saç derisinde kabuklar olduğunu gördüm.Önce ne olduğunu anlamadım.Bir süre bekleyeyim geçer diye düşündüm.

1 Hafta geçti ama, o kabuklar geçmedi.Sanki birazcık da yayılmış gibiydi.Korktum...

Hemen bir telefon trafiği ile eşe dosta, anneye sordum.Nedir bu?, Ne olacak? Acıyor mu? Geçiyor mu? gibi bir ton soru sordum.Hepsinin cevabını aldıktan sonra,rahatladım.İnternetten de bir kaç araştırma ile söylenenleri teyit edince tüm korkularım gitti.Saç derisinde bu şekilde ortaya çıkan kabukların adı; Konak mışş...

Benim gibi ilk kez anne olmuşsanız, bu gördüğünüz tablodan korkmayın.Kesinlikle doğal, zararsız ve bebeğin vücüdunun kendi ürettiği bir tabakaymış.

Neden olduğu henüz bulunamamış ama, ben sık yıkanmamaktan olmuştur diye duydum.Bir aralar çok fazla soğuk olmuştu ve ben Bade'yi yıkayamamıştım.Sanırım o ara oldu.İyi ki erkenden farketmişim.Yayılmadan önlem almış ve kurtulmuş oldum.

Gerçi faredemeseniz bile sorun değil çünkü, bebeğinize kesinlikle acı ve rahatsızlık vermiyor.Ayrıca  bir müdahelede bulunmasanız bile kendiliğinden geçebiliyormuş.Tabi benim içim rahat etmediği için hemen müdahale etmek istedim çünkü, yayılma gibi bir huyu var, bu Konak'ın.

Öncelikle yine telefonla arkadaş, anne, akraba yolu ile tüm çözümleri öğrendim.Fakat, ben sadece 2 tanesini uyguladım. 2 yıkamada kesin çözüm aldım ve Konak'ı hakladım. :)


Şimdi, size bütün öğrendiğim yöntemleri sıralayayım.

- VAZELİN
1 gece önceden sürüp bekletiyorsunuz.Ertesi gün de yıkamadan önce ince uçlu bebek tarağı ile tarıyorsunuz.Banyo yaptırıyorsunuz ve hemen ardından kıl fırça ile tekrar tarıyorsunuz.

- BEBEK YAĞ YA DA SAF ZEYTİN YAĞ
Banyo yaptırmadan yarım saat önce ister bebek yağını isterseniz de saf zeytin yağını sürüp bekletiyorsunuz.Yıkamadan önce ince uçlu bebek tarağı ile tarıyorsunuz ve banyo yaptırıyorsunuz.Banyo sonrası kıl fırça ile tekrar tarıyorsunuz

- ZEYTİN YAĞ VE KARBONAT / SU VE KARBONAT
Zeytin yağ ya da su ile karbonatı karıştırıp peeling haline getiriyorsunuz ve bebeğinizin Konak olan yerine sürüp yarım saat bekletiyorsunuz.Banyo öncesi ince uçlu bebek tarağı ile tarayıp yıkıyorsunuz.Banyo sonrası da kıl fırça ile bir kez daha tarıyorsunuz.

En kesin çözümün Karbonat olduğunu söylediler fakat ben, yıkama esnasında Bade'nin gözüne kaçırırım kokusu ile o işlemi hiç yapmadım.

ilk uygulamamı vazelin ile yaptım.Çok güzel sonuç aldım.çoğu ilk yıkamada gitmişti.Kalan az bir kısımı da ikinci yıkamada bebek yağı ile hallettim.Artık kafasında hiç Konak kalmadı.

Özellikle belirtmeliyim ki; hemen kurtulayım diye bebeğinizin saç derisini zorlamayın.Zaten 3-4 yıkamada kurtuluyorsunuz.O yüzden sabırlı olmanızda fayda var.

Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler;

- Ellerinizle kabukları temizlemeye kalkmayın.

- Recetesiz hiç bir ilaç kullanmayın.

- Tarama işlemini üst üste yapıp deriyi tahriş etmeyin.

Her bebeğin karşılaştığı sık bir durummuş bu.O yüzden benim gibi hemen eliniz ayağınız karışmasın. :)

AHH, Annelik AHH...


4 yorum:

 1. :) benim ilk hamlem kabukları elimle temizlemeye çalışmak olurdu sanırım :)))
  Allah'tan yanımda annemler olacak onlar zaten amaaan dur napiyorsun derler :)
  bilgiler çok önemli teşekkür ederiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Evet sana çok faydaları dokunacak :)

   Sil
 2. Ben fena halde panik olurdum sanırım kesin canı acıyordur diye. Tararken kızarıklık vs oldu mu peki? Bir de vazelinlerde çok katkı var diye okumuştum hangi vazelini önerirsin canım, aklımda bulunsun :)
  Çok öpüyorum seni de meleğini de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım ben hiç duymadım onu ama ben, bebeklere özel vazelin kullanıyorum.yazıya ekleyeyim en iyisi.Vaseline baby diye bir vazelin. www.vaseline.com.tr 'de satışı var.

   Sil