16 Şubat 2015 Pazartesi

Ek Gıdaya Hazırlık Alışverişi

Üçüncü ay kontrolünden çıkarken, dördüncü ayımızın sonunda ek gıdaya başlayacağımızı öğrendik,doktorumuzdan.Bir heyecan, bir mutluluk, bir korku, yani yine karışık duygular kapladı, bizi.

1 ay, 2 ay, 3 ay derken, 4 ayı geride bırakıyor bir de üzerine yemek yemeğe başlıyor, bizim kuzu. :)

Normalde anne sütü ile beslenen bebekler 6.aya kadar sadece anne sütü alıyorlarmış.Ama mama ile beslenen bebekler 4.ayın sonunda başlayabiliyorlarmış, ek gıdaya.

Eşimle birlikte biraz araştırma yaptık.Nelere ihtiyacımız olacağını bilmek ve hazırlanmak önemliydi.Tabii her zamanki gibi, internette abartı listeler yer alıyordu.Bu şekilde olacak gibi değildi.Kendimize bir liste yapmalıydık, kendi bütçemize ve gerçekten ihtiyaç duyacaklarımıza yer vermeliydik.


Elimize kağıt kalem alıp başladık yazmaya;

- Meyve püresi yapmamız gerekecekti.Hatta belki de ilk meyve püresiyle başlayacaktık.Kim bilir.O yüzden yazdık, bir adet CAM RENDE.

- Bebeklere yoğurt veriliyordu.Herkes, her yerde bangır bangır söylüyordu.Ama ev yoğurdu olmalıydı.O yüzden yazdık, bir adet YOĞURT MAKİNESİ.

- Meyve suyu vermeyecek miydik? Tabii ki verecektik. O zaman kolay yapılabilecek bir sıkacak olmalıydı. O yüzden yazdık, bir adet KATI MEYVE SIKACAĞI.

- Sebzede yapılacak haliyle.E bu kız artık her şeyden tadacak.O zaman buharda haşlayalım, onun sebzelerini dedik ve yazdık, bir adet BUHARDA SEBZE PİŞİRİCİ.

- Meyveleri her zaman püre halinde verecek değildik.Arada da kendi yemeğe çalışmalıydı.O yüzden yazdık, bir adet MEYVE FİLESİ.

- Kendi kendine yeme becerisinin gelişmesine de destek olmak gerekliydi, bu yüzden yazdık, bir adet, MY CEY İLK MAMA KAŞIĞIM.

- Ek gıdayı eğlenceli hale getirmek için yazdık, bir adet MAMA TAKIMI.

- Belki sebze,meyve dışında kaşık mamalara da ihtiyacımız olur diye yazdık, iki adet de KAŞIK MAMA.

- Ne ile yiyecek bu çocuk? :) yazdık, iki-üç adet MAMA KAŞIĞI.

- En önemlisi de, nerede yiyecek bu çocuk? :) bir kez daha yazdık, MAMA SANDALYESİ. ( Eğer bulabilirsek koltuğu yatan ve anakucağı pozisyonuna girenlerden alacağım, bulamazsam şimdiden hazır olsun diye 6 ay sonrasında kullanılanlardan alacağım)

Alışverişe yavaş yavaş da başladık.Şurada ne kaldı ki? 10 gün içinde başlayacağız, ek gıdaya.Listemizin, mama sandalyesi dışında hepsini tamamladık.Onu da bu aralar alacağız.Aldıktan sonra ayrıca yazacağım, nereden aldım, kaça aldım, neden o seçimi yaptım diye.Şimdi listenin tamamlanan kısmını anlatayım.

- Cam Rende

E-bebek 8. TL

- Yoğurt Makinesi


Hepsiburada.com 49,90 TL

- Katı Meyve Sıkacağı


Beko 275 TL.


- Buharda Sebze Pişirici


Tekzen 18 TL.

- Meyve Filesi

E-bebek 16,50 TL.

- İlk Mama Kaşığım

E-bebek 12,90 TL.

- Mama Takımı


Ablamın hediyesi olduğu için yer ve fiyat bilemiyorum.

- Mama Kaşığı


E- bebek 25 TL.

- Kaşık Mama

Biz normalde de HİPP'in mamasını kullandığımız için, kaşık mamada da tercihimiz HİPP oldu.


E-bebek 10 TL.


E-bebek 11,49 TL.
4 yorum:

 1. Zor ve bir o kadar da tatli isler sanirim :) Bade saglikla kullansin yeni mamalarin tadina baksin insaallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok keyifli. :) Allah isteyen herkese nasip etsin.

   Sil
 2. sayfanızı hergün maile düşen mesajınıza takip ediyorum ilkdefa yorumda bulunmak istedim.Güzel pratik bilgiler veriyorsunuz.organikgeldi.com olarak organik gıdalara önem vermemize rağmen sizin tariflerinizde ayrıca göz zevkime hitap ediyor tesekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu dönüşler beni mutlu ediyor. :)

   Sil