4 Mart 2015 Çarşamba

Ek Gıdada - 1.Hafta -


Ne heycanlı ve keyifli bir süreç.... :) Ee, zorlukları da yok değil.Mesela, kaşığı tam ağızına götürecekken şap diye elinize vurması ve her yerin batması. :) Sabır çok çok önemli.

Bazı bebeklerde de ek gıdayı red etme durumu olabiliyormuş.Biz ilk haftamızı sakin geçirdik,şükür.

Geçen hafta Pazartesi günü ilk tecrübemizi yaşadık.Bundan sonra hafta hafta paylaşacağım, ilk bir ayımızı.

Meyve suyu ile başladık biz ilk haftamıza.Meyvelerimizi elma ve armut olarak seçtik, doktorumuzla.


1.Gün: Aç karnına 2 tatlı kaşığı yani bir dilim elma.

Önce, elmayı cam rende ile rendeledim.Sonra küçük tel süzgeçte bir kaşık yardımı ile iyice ezip suyunu çıkardım.Küçük bir kaba koyup, mama kaşığı ile Bade'ye içirdim.

İlk kaşıkta bir huysuzlanma olmadığı için hemen ardından ikinci kaşığı da verip günü kapattım.Hemen ardımdan da mamasını verip karnını doyurdum.

2.Gün: Aç karnına 4 tatlı kaşığı yani 2 dilim elma.

Yine aynı şekilde suyunu çıkarıp, mama kaşığı ile içirdim, Bade'ye.Şuan kaşığa alışması için bu şekilde veriyorum. Pürelere geçtikten sonra, meyve sularını biberonla vereceğim.Dün bir sıkıntı yaşamadığımız için aynen devam ettik, bu gün de.

3.Gün: 3 gün kuralını tatmlamak için bu gün de elma ile devam ediyoruz.Aç karnına 8 tatlı kaşığı yani 4 dilim elma.

Yine aynı işlemleri yaparak içirdim.Üçüncü günü de sorunsuz atlattığımıza göre, elma yenebilecekler listesinin ilk sırasını aldı.

3 gün kuralı şudur;

Ek gıdaya başlandığında her yeni verilecek olan gıdayı 3 gün üst süte vererek alerji ya da başka bir sorun yaratıp yaratmadığını test etmek demek.Elma bizde testi geçti.Şimdi sıra, armutta. :)

4.Gün: Yeni ek gıdamız, armut suyu.1 armutun yarısını cam rendeden gecirdim ve posasıyla birlikte verdim. Çok az posa çıktığı için yavaş yavaş katı yiyeceğe de alışmasını istedim.

5.Gün: Yine, menüde armut var. :) Bu sefer 1 armutun tamamını kullandım.Çok fazla gaz  yaptı.Ve armuttan hiç hoşlanmadı.Yarın başka bir gıdaya geçeceğim.

6.Gün: Menüde yeni bir şey var. :) Bugün Hipp'in organik pirinçli kaşık mamasini verdim.60 cl mama hazırlayıp 1 yemek kaşığı pirinçli mamayı bir kasede karıştırdım.Kıvamına gelincede yedirdim.Hepsini bitirdi, çok şükür.

7.Gün: Kaşık mamayı çok sevdiği ve bir sorun yaşamadığı için bugün de aynı kaşık mamayla devam ettik.Bu sefer 90 cl maama ile hazırladım, kaşık mamasını.Yine hepsi gitti. :) Maşallah diyeyim, kızıma.

İlk haftamızı, biraz evi batırarak, azıcık armut yüzünden gaz sancısı çekerek geçirdik.Genelinde güzel bir hafta yaşadık.Gıdamız arasından armutu bir süreliğine çıkardık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder