10 Nisan 2015 Cuma

Olimpik Anneler


Geçtiğimiz hafta, Ortaköy The House Hotel'de  P&G'nin daveti ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile birlikte yapılan Olimpik Anneler projesinin basın toplantısına katıldım.

Çocuğuna spor yaptıran, spor yapmaya teşvik eden her anne, Olimpik Anne'dir.


Olimpik Anneler hareketi spora önem veren ve çocuklarına spor yaptıran annelerin önderliğinde kurulmuş.

Bu kuruldaki anneler, il il gezerek buralardaki spor potansiyelini ortaya çıkarmak üzere valilikler ile görüşmelere başlamış.

' Türkiye'de 10 çocuktan sadece 2'si düzenli spor yapıyormuş.'


Olimpik Anneler kurulundaki Alev Aydemir, Dilek Baytan, Gergena Branzova vs. gibi isimler kendilerini ve nasıl spora yöneldiklerini anlattılar.Hepsinin hikayesi farklı ve ilgi çekiciydi.

Onları tek tek dinledikten sonra, bizler de neden spor yapamadığımızı, bizi nelerin engellediğini tek tek anlattık.

Projenin ilk hedefi, spor yapan çocuk sayısını 2 yılda 2'ye katlamak. Ama, bunun ilk başta annelerin bilinçlenmesi, ailenin çocuğu yönlendirmesiyle başlanacağını özellikle belirttiler.


Annelerin neredeyse hepsinin gençlik yıllarda spordan uzaklaştırıldığı, konuşmalarımız sonucu ortaya çıktı.Sebep ise, tabi ki ailelerin akademik başarı korkusu...

Çocuklarımızın spor yapması onların sadece sağlığının kuvvetlenmesini değil, disiplinin artmasını, kendine güveninin gelmesini vs. sağlıyor.Özellikle, korktuğumuz akademik başarı aslında spor ile daha da güçleniyormuş.

Bu durumda, annelerin üzerinde büyük bir görev var, bu konuda.Çocuklarımızı spora yönlendirmek ve onların sporu yaşam felsefesi haline getirmelerini bizler sağlayabiliriz.

Benim kızım henüz 5 aylık fakat, bu proje sayesinde kendime çok şey kattım.Kızımın önce spora bağlanmasını sağlamak için elimden geleni yapacağım...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder