17 Nisan 2015 Cuma

OTO GÜVENLİK - ÇOCUK OTO KOLTUĞU -


Geçen gün, Anneysen'in daveti ile, Etiler Happy Nest'te Besafe markasının tanıtımı, çocukların araçlardaki güvenliğini sağlama, trafikte yanlış bilinenler, oto koltuk seçimi gibi konuları içeren kapsamlı bir toplantıya katıldım.Bu davetin bana çok şey kattığını söyleyebilirim.Aldığım notlar ile size de detaylıca anlatacağım.Öncelikle davet için bir kez daha teşekkür ederim.

Araçlardaki güvenliğin tarihçesi 1800'lü yıllara dayanıyor.İlk kez, 1955 yılında kullanılmaya başlanmış.Türkiye'de ise, 1986 yılında sadece ön koltuklarda olmak üzere kullanılmaya başlanmış.

1933 yılında ise, Dünya'da ilk kez çocuk oto koltuğu üretilmiş.Emniyet kemeri bulundurması zorunlu olan araçlarda, ağırlıklarına uygun olarak oto koltuk kullanılması zorunludur.

Standartlara Göre;

0-12 kg 0-1 yaş


9-18 kg 8ay-4yaş

15-36kg 4-12yaş
Olarak kullanılmalıdır.

Her şeyden önce, dikkat edilmesi gereken tek şey, güvenliktir.Fakat bir oto koltuğu alacaksanız belirli standartlarınız olmalı.Mesela, 5 noktalı güvenlik sistemi, kumaş ile plastik arasında sünger değil STRAFOR olmalı vb. gibi...

Gelişmiş ülkelerde oto koltuk kullanımı bir yaşam biçimine dönüşmüş.Oysa bizim ülkemizde, kullanmının neler kazandırdığını bilmesine rağmen kullanmayan büyük bir kesim varmış.Bunu öğrendiğimde çok üzülmüştüm.Aslında çok da fazla karşılaşıyoruz, trafikte bu durumlarla ama, yine de insan garipsiyor.

Kaza sonrasında eğer hafif şiddetli değil ise, kesinlikle oto koltuğumuzu değiştirmemiz önerildi.Sizin de kulağınızda küpe olsun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder