14 Ağustos 2015 Cuma

#Anneysenpaylaş


22 Ekim 2014 tarihinde anneliğe adımımı attım. Dünyaya yeni gelen ve yeni bir düzene alışmaya çalışan sadece bebek değilmiş, anladım. Aslında bebek ile birlikte ben de dünyaya yeni gelmiştim. Artık, anne olmuştum. Sorumluluklarım artmış, yetiştirmek zorunda olduğum biri olmuştu hayatımda. Yep yeni bir düzene alışmak ve onu da buna alıştırmak durumundaydım.

Çok zorlandım.... Çok çok zorlandım.

Elbette ki, ilk 40 gün annemden, kayınvalidemden destek aldım.Fakat, bu bile bana yetmedi. Her geçen gün biraz daha zor ve daha fazla da eğlenceli olmaya başlamıştı. Hala yeni bir anne olmama rağmen söyleyeceğim ve tavsiye edeceğim çok şey var.


Şuan 9 aylık bir kız annesiyim, biliyorsunuz ki. Bundan 9 ay öncesini düşündüğümde, size ilk söyleyebileceğim, rahat olmanız. Elbette ki, her şey kontrolünüz halinde olsun istiyorsunuz. Fakat, önce iyileşmenize bakın ve kendinize bol bol zaman ayırın. İlerleyen aylarda zatenn tüm kontrol sizde olacak. Yardım almaktan çekinmeyin.

Çocuğunuzun her anını doya doya ve keyif ala ala yaşayın. Bolca gözlemleyin ve eğlenmeye bakın.Ben öyle yaptım ve yapıyorum.

Annelik, gönüllü kölelik demişti, teyzem. Çok haklıymış. Asla of diyemediniz ve sonsuza kadar hizmet edeceğiniz tek kişi evladınız.

Hep, annelik zor dedim ama şimdi de tam tersini söyleyeceğim. :) Annelik, çok keyifli, çok eğlenceli, çok güzel ve tarif edilemeyecek kadar ayrıcalıklı bir şey. :)

Anneliği keyfe dönüştürmek tamamen sizin elinizde. Ona bir birey olarak bakmaya başladığınız zaman işler kolaylaşıyor ve güzelleşiyor.

Öncelikle, miiissss gibi bir koku evde.... Sürekli gülen bir yüz. Minik parmaklar ve ışıldayan bakışlar.. :) Nasıl güzel diyemeyiz ki...

Bol bol dans edin, müzik dinleyin, bebeğinizle. Bolca konuşun. Birlikte gezin, yeni yerler keşfedin. Tatile çıkın mesela. Size o minik elleriyle eşlik etsin, denizde. :)

Bırakın ev dağınık kalsın, siz hala el çırpmayı, alkış yapmayı öğretin. :) Yürümeye başlayacağı günü hayal edin. Anne demesiyle içinizin eriyeceğini ve tüm bunlara değeceğini aklınızdan çıkarmayın. :)

Anneler gününde çiçek getiren biri var artık hayatınızda. :) En güzel doğum günleri onunla geçecek, düşünün.  Bayramlar, şenlenecek.

Anneliğim süresince beni en çaresiz bırakan an;

- Daha 40'ı yeni çıkmıştı, Bade'nin ve annem evine gitmek zorunda kalmıştı. Ben ilk kez o gece Bade ile kaldım ve tüm gece ağladı. İşte o an bitmiştim.Çaresizlik içinde ne yapacağımı bilemeden , tüm gece kucağımda evin holunu turlamıştık. :)

- Anneysen mutlaka yap diyeceğim şey;

Bol bol kendine vakit ayır ve bol bol bebeğini dinle.!

- Anneysen mutlaka YAPMA diyeceğim şey;

Sinirliyken asla bebeğinin yanında olma ve ona asla yansıtma.

- Anneliğin bana göre altın kuralları;

Sabır
Sakinlik
Evdeki mutluluk ve huzurun korunması
Bebeğini başka bebeklerle kıyaslamamak
Kendine zaman ayırmak
Bebeğinle kaliteli zaman geçirmek

- Annelik bende neyi değiştirdi;

Çok sabırsız ve kolay sinirlenen bir insandım. Artık değilim. :)

- Annelikte beni en heyecanlı hissettiren an;

Şu aralar 1 yaş doğum gününe hazırlanıyor olmak. :)

- Annelikte beni en mutlu eden an;

Doğum esnasında ki o ilk temas....

Anneliğim boyunca Anneysen.com 'dan çok faydalandım. Özellikle her ay gelişimini nasıl destekleyebileceğimi inceleyorum. Ek gıdaya geçtiğim ilk dönemlerde de destek almıştım, bu siteden. Eğer anneysen ve anne adayıysan, Anneysen.com 'u tavsiye ederim. :)

Sevgiler
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder