7 Ekim 2015 Çarşamba

Sevginin Bununla Ne İlgisi Var?Pazartesi günü Hassas Anne Etkinlik Merkezi'nde düzenlenen, Alternatif Anne kurucusu Gülüş Türkmen'in "Sevginin Bununla Ne İlgisi Var?" başlıklı seminerine katıldım.

Gülüş hanım, araştırmacı yazar ve müzisyen bir anne. Belçika'da doğmuş ve büyümüş olması ve Türkiye'ye geri dönmesiyle, iki kültürün arasında farkları gözlemleyerek kendi birikimlerini arttırmış.

Katıldığım seminer tamamen farkındalığı arttırmak üzerine kuruluydu bu sebeple sohbet havasında gerçekleşti ve çok keyif aldım.


İlk başta soru ve cevap şeklinde ilerledik. Benim kızım henüz çok küçük olduğu için, ileri de ne yapmalı ve ne yapmamalıyımı anlamış oldum, şimdiden.

Şimdi size ilk iki soruyu soracağım, ve bu yazıyı okurken siz de cevaplarınızı yazın.

- En son çocuğunuza sevginizi hissettirecek ne yaptınız?
- En son çocuğunuzla yaşadığınız sıkıntı neydi?

Bu iki sorunun cevabı birbiri ile bağlantılı ise, orada bir durup düşünün.

Mesela benim en çok ilgimi çeken şu oldu, Bir soru soruldu ve gerçekten her anne farklı yanıtladı.

- Çocuğunuz size "Sen beni sevmiyorsun." derse, cevabınız ne olurdu?

Benim cevabım net.! Elbette ki önce, neden böyle düşündüğünü sorardım. Ve verdiği cevap, istediği şeyi yapmadığımız ise, SEVGİNİN BUNUNLA BİR İLGİSİ OLMADIĞINI açıklardım.

Üç adet reklam izledik ve bazı reklamlarda gerçekten de anneliği, aile olmayı ya da sevgiyi çok farklı yansıttıklarını gördük. Daha doğrusu fark ettik.. :) Ve işin kötü yanı, çocuklarımızı reklam izlemekten alı koyamıyoruz...

Mesela çocuğumuzu giymesi gerektiğinden daha kalın giydirmek sizce bir sevgi göstergesi midir? Ya da yiyebileceğinden fazlasını yedirmeye çalışmak...

Elbette ki, her anne çocuğunun daha iyi olmasını, daha mutlu olmasını ve hep en doğrusunu yapmasını ister. Fakat, burada çocuğumuzun özgürlüğünü kısıtlamadığımızdan emin olmak gerekmez mi?

Çocuğunuz yanlış bir şey yaptığında onu sevmekten vazgeçecek değilsiniz ama, bunun böyle olduğunu bilmek onların da hakkı değil mi?

Her zaman, hamileliğimden de öncelerinde derdim, ben çocuğuma saygı duyacağım ve ne yaparsa yapsın onun yanında olacağım diye. İnşallah egoma, çevre baskısına, bir anlık hataya düşmem ve bu dediğimi yaparım.

Sevginin bununla ne ilgisi var? diye önce kendimiz bir düşünelim..

Evde milyonlarca oyuncak varken, bir tane daha almak, sevgi mi?
Sırf ağlamasın diye, şımarmasına göz yummak?
Onun için her şeyden vazgeçmek? Kendinizden bile?

Bence, sevginin bunlarla hiç mi hiç alakası yok... SİZCE???

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder