10 Aralık 2015 Perşembe

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?


Gün Yayıncılık'ın yeni çıkardığı bu kitap, yeni annelere bir klavuz.

Bade doğduktan sonra, kakasını kaç günde bir yaptığını saymakla geçti aylarım. Hatta o kadar ileri gittim ki, birazcık huysuzlansa kakasını kontrol eder oldum. Acaba hasta mı, acaba mikrop mu kaptı? diye. Acemi annelik böyle bir şey olsa gerek.. :)) Çok şükür ki rahat olmayı, kakasında daha farklı sorunlarımız da olduğunu öğrendim. :)

Geçtiğimiz günlerde bu kitabı aldım ve okumaya başladım. O kadar eğlenceli bir anlatım var ki, hemen bitirdim. Konu ne kadar da b..ktan olsa da, çok eğlendim. :) Ayrıca bir çok da yararlı bilgi edindim.

Bebeklerin kakaları, genel sağlık hakkında bir çok bilgi verebilirmiş. Fal bakmak gibi bir şey diyebiliriz. :) Biraz önce bahsettiğim, bez de neler göreceğim diye arama yapan bir tek ben değilmişim. Benim gibi bir çok anne baba da bunu yapıyor olacak ki, kitapta bir kaka paleti bölümü var. Orada renk renk neler olduğu yazıyor. İşimiz biraz daha kolaylaşıyor yani.

Bir bebeğin doğumu ile ilk kakasını yaptığı an arasında bir bağ olduğunu biliyor muydunuz? Ben ilk kez bu kitap ile duydum. Sezaryen ya da normal doğum yapan annelerin bebeklerinde ne kadar mikrop kapıldığı bile belli oluyormuş.

İlk emzirdiğimiz anda ki o sütü bebek içtikten sonra kakası yeşil olabilirmiş. Mesela kakası koyu yeşil olan bebekler için bir çok  neden belirtiliyor.

Renk renk incelemekle birlikte bir çok bilgiyi de edinebileceğiniz bir kitap. Ve kesinlikle çok çok eğlenceli...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder