15 Ocak 2016 Cuma

Yalnız Değilsin.!Sevgili yeni ve tecrübesiz anne;

Yalnız değilsin.!

Biliyorum, çocuğunu emziremediğin için üzgünsün.Çünkü; arkadaşların, akrabaların emzirdi ve sen emziremediğin için alttan alttan laf yiyorsun.

Biliyorum, senin çocuğun tanıdığın diğer annelerin çocuklarına göre küçük ve onlar bu dönemlerini unuttukları, rahata erdikleri için, yaptığın şeyleri inciterek eleştiriyorlar. Mesela sen ayağında sallıyorsundur ama o sallamamıştır ve seni ayıplar. Ya da senin çocuğun küçük olduğu ve konuşamadığı için derdini anlatamayıp sinirleniyor, kafasını yere vuruyor. Onların çocuğu ise daha farklı tepki gösteriyordur ama, sen acınacak haldesindir, onların gözünde.

Biliyorum, herkesin her eleştirisine inanıyor, kendini suçluyor, belki de gizli gizli ağlıyor ve kimseye gitmek istemiyorsundur.


Ama yapma.! Sen yalnız değilsin. Senin gibi olan milyonlarca anne var.Ve biliyor musun, seni eleştirenlerin hepsi bunları yaşadı.? Sadece yaşamamış gibi davranıyorlar.

Merak etme, çocuğun gayet iyi. Belki geceleri uyuyamıyorsun. Uykusuzluk seni çok yoruyor. Ama bunlar geçici. Sen de atlatacak ve çocuğun büyüdüğünde sen de bunları unutacaksın.

Şuan ki dönemde, nereye gidersen git, nereye bakarsan bak, herkes pedagog anne.! AAA, asla böyle yapmamalısın... Ayy, sen oynamıyor musun, çocuğunla? Ayy, inanmıyorum sen hala kendin mi yediriyorsun, çocucuğuna? bla bla.... Bunları daha çok duyarsın.

Bu konuşmalara kulak asmayacak, anneliğine güvenecek, bunların geçici olduğunu bilecek, her çocucuğun farklı, her annenin farklı olduğunu anlayacaksın. Sabredeceksin. İç güdülerine güvenecek, çocucğunu içinden geldiği gibi büyüteceksin. Veeee, asala ve asla kimse ile kendini kıyaslamayacaksın.

Boşver, ne derlerse desinler. Sen busun.! Çocuğun için en iyi anne sensin.!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder