23 Şubat 2016 Salı

Bade 16 Aylık


Her ay farklı bir huy gelip, gündemimize oturuyor. 14.ayında uyku sorunumuz vardı.

Yine 14.ayında yaşadığımız öfke krizleri, kafasını yere vurmaları bıraktı. 15.ayında ve bu ayda daha sakin. Fakat bir hastalık sürecimiz olmuştu. O dönem bayağı bir kullandı bizi. Yine ağlayarak her şeyi anlatmaya ve yemek yememeye başlamıştı. Çok şükür, o da gitti....

Bu ay yavaş yavaş aktivite ilgisi arttı. Eskiden de oynardı ama uzun değil. Şimdi en azından 25 dakikamızı alıyor. Bu da benim hoşuma gidiyor. Bazen aktivite kutuları alıyoruz bazen de evde kendimiz hazırlıyoruz.


Bu ay Bade'ye bir masa ve sandalye aldım. Odasında daha çok vakit geçirmesi ve daha rahat oyun oynayabilmesi için.


Masa aldıktan sonra, daha çok kalem/kağıt vermeye başladım, eline. Hem becerisi artsın hem de öğrensin diye. Sevdi.. :) Uzun uzun vakit geçiriyor bu alanda. Bazen kitap okuyor, bazen aktivite yapıyoruz, bazen de çizim yapıyor.


Yürümesi daha da gelişti. Daha bir sağlam basıyor artık. Bana derdini anlatabiliyor. Yine de bazen anlayamadığım zamanlar oluyor ki o zamanlarda da mutsuz oluyoruz, ikimizde...

Dışarıya çıktığımızda kesinlikle kendi yürümek, özgürce dolaşmak istiyor. Ne elinden tutturuyor ne de kucakta duruyor. Ben de yüreğim ağzımda gidiyorum peşinden.


Arkadaşlıklar kurmaya çalışıyor. Bazen de sevmedi mi sevmiyor. Ne yapsam da gitmiyor oynamaya. :) 

Duru ablası, her şeyi. Onun dibinden ayrılmıyor. Özlediği zaman "Sezen" diye diye dolanıyor evin içinde. Öyle de güzel söylüyor ki, teyzesi mest oluyor. :)

Geri geri yürüyor, eğilip bir şey alabiliyor, her yaptığımızı taklit etmeye çalışıyor, dişlerini fırçalıyor. :)


Karnının acıktığını, susadığını, canının acıdığını net bir şekilde dillendiriyor. Cee yapmayı çok seviyor. Saklambaç oynuyor.

Yataktan, koltuktan rahatça iniyor. Son günlerde de çıkabilmeyi öğrendi. Duru ablası ona köprü yapmayı öğretti. Ellerini yere değdirip, dizlerini kıvırmadan duruyor. :))

Bu aralar Galatasaray'ın Re Re Re Ra Ra Ra marşıını söylemekten çok keyif alıyor. Aslan cimbomlum. :)

Pencereden kuşları çağırıyor. Cik cik diye parkta kuş kovalıyor. Süslere pek düşkün oldu. Bir çanta merakı geldi. Toka, kolye sevdası başladı. Eee, kız çocuğu.


Bana da aşırı bağlandı. 5 dakika ayrılamıyorum. Bir yandan büyük haz alsam da kötü bir durum bu. Babası işe gidiyor diye de ağlıyor.

Sürekli aktivite yapmaya çalışıyorum. Netten araştırıyorum, aktivite kutuları alıyorum. Boncukları ipe dizme, renk ayırma, organları ve hayvanları tanıma gibi bir çok şey yapıyoruz.

Renk konusunda hala başarılı olamasa da hayvanları çok iyi tanıyor artık. Tavşan, maymun, ördek, inek ve eşşek en sevdikleri. Sayı sayıyor, 5'e kadar. 

Sürekli evin içinde chu chu tv ya da ingilizce şarkılar açık. Bu sebeple de bazen ingilizce alfabeyi sıralıyor. :)) Sanırım türkçeden önce, ingilizce konuşacak. 

Bu ayın en sevilen şarkısı da bu. :)

3 yorum:

 1. gözümüzün önünde büyüdü resmen masallah Bade ye :) yalnız kalem tutusuna bittim Ela da boyle tutmaya baslamıstı suan abisinden güzel resim yapıyor ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi de öyle oldu. Hızla da geçti zaman. Evet, kalem tutuşu beni de mest ediyor. ;))

   Ela'ya da maşallah vallahi. Aferin kuzuya.

   Sil
 2. maşallah kuzuma benim kocaman oldu :) bütün güzellikler bade'mle olsun öpüyorum hepinizi kocaman cnm benim

  YanıtlaSil