7 Mart 2016 Pazartesi

Aile Sorunlarına Mucize Çözümler

Tracy Hogg ve Melinda Blau'nun yazdığı Aile Sorunlarına Mücize Çözümler kitabı geçtiğimiz aylarda Gün Yayınlıcık'dan çıkış yaptı.

Kitap kapağında aralarında benim de bulunduğum, bir çok blogger anne ve ailesi yer almakta. Bu da gün yayıncılığın bizlere yapmış olduğu hoş bir süpriz ve çok güzel bir anı oldu. :)Kitap içerisinde; bağ kurma, kardeş kavgaları, sorumluluk, EASY yöntemi gibi bir çok konu kaleme alınmış.

İlk bölümde, aile olarak düşünmeyi anlatıyor, kitap. Önsöz kısmında Tracy'nin bir ricası var. Bu kitaptan faydalanabilmek için bir Aile Not Defteri tutun, diyor. Not tutmanın olaylara karşı farkındalığı arttırmada büyük bir etkisi olduğunu da savunuyor ki ben hiç böyle bir yöntem denemedim, hayatımda. Bundan sonra kulağımda küpe.

" Aile, sadece çocuktan değil, erkeklerden, kadınlardan, bazen bir hayvandan ve nezleden oluşan bir birimdir."

Odak noktanızı değiştirin ve ebeveyn olarak düşünmeden aile olarak düşünmeye geçin, başlağı ile başalyan ilk bölümde; empati yapmak, objektif olmak, olaylara evdeki her bireyi baz alarak düşünmek gibi bir kaç yöntem anlatılmakta. Mesela bebekleri anlamanın 10 yolundan iki maddesini yazayım;

- Sabırlı olun.
- Mükemmel olmaya çalışmayın, tek bir doğru yol yok.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde, tüm aile için gerekli olan rutinler, ailede neyi değiştirebileceğinizi görmek, çocuklar küçüklükten 10 yaşına kadar neler yapabilir? gibi detay içeren ve dikkat isteyen bir çok konu da yer alıyor.

Aile olmak gerçekten de çok zor. Sorumluluklar, büyüyen sorunlar, sabrın azalması, empati kurmada zorlanma gibi bir çok inişler çıkışlar yaşanıyor. Bu kitap da biraz farkındalığı arttırıp, olaylara bakışınızı değiştirecek bir çok örnek bulabileceksiniz.

Keyifli Okumalar Dilerim..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder