15 Mart 2016 Salı

Canını En Çok Ne Yakar?

Ben kitap seçerken özellikle başlığına çok dikkat ederim. Etkileyici, ilgi çekici değil ise içeriğine bile bakmak istemem çünkü, hemen o kitabı rafına geri koymuşumdur. Şimdi Bade'ye kitap seçerken de aynı şeyi yapıyorum. Nasıl bir tesadüfse, başlık kadar içeriği de muhteşem oluyor, seçtiğim kitapların.

Canını En Çok Ne Yakar? kitabı Redhouse Kids yayın evine ait ve Katalan Kitapevleri Birliği'nden de Resimli Çocuk Kitabı Ödülü almış. Kitap, 6 yaş ve üzeri çocuklar için uygun fakat ben yine de aldım.

Yalan söylemeyen insan elbette yoktur fakat, pembe yalanlar dediğimiz ufak, kimseye zararı olmayan yalanlar kimseyi üzmez. Bir de yalanların büyük, can acıtıcı, hayatı yönlendirici kısmı da var ki bu en can yakanıdır. Bunlar büyüklerin kullandığı yalanlar ki bir de çocuklarımızın kullandığı yalanlar var. Bunlardan biri ödüllendirilmek üzere, diğeri de cezadan kaçmak üzerine kullanılır. Bu durumda tehlikeli bir yöntem olduğunu, doğru bir davranış olmadığını ve köü sonuçlar elde edileceğini çocuklarımıza çok iyi anlatmalıyız.

Hikaye, sırtlan ve tavşanın balık avlamaya karar vermeleriyle başlar. Balık avlama esnasında tavşan sırtlana sorar: "Dünyada en çok acı veren şey nedir?" Sırtlanın cevapları, tavşanı tatmin etmez ve "YALAN" diye cevap verir. Oysa sırtlan için bunun hiç bir önemi yoktur ve tavşana çok güler.


Zaman geçer ve tavşan sırtlana ders verip, yalanın ne kadar can yakan bir şey olduğunu öğretmek için bir plan yapar. Bu plan işe yarar ve sırtlan yalanın acısını çiğerlerine kadar hissederek köyü terk etmek zorunda kalır.... Kitap bu şekilde son bulur.

Kitap da en hoşuma giden şey; mutlu bir sonun olmaması ve gerçekten de yalanın verdiği acıyı hissettirerek bitmesi. Böylelikle çok akılda kalıyor ve büyük bir ders alınıyor. Diğer çocuk kitaplarının aksine, bir eğlendirici tarafı yok. Ayrıca çizimler de alışık olduğumuz o şirinlikte değil. Hikayesi gibi resimleri de kendine özgü.

Aslında kitap aracılığı ile iki ayrı karakterin de kötü yanlarını, yaptıkları davranışların ne kadar zararlı olduğunu görebiliyoruz. Mutlaka almanız gereken kitaplar arasında olduğunu düşünüyorum.

6 yorum:

 1. Güzel bir öneri oldu. Teşekkürler. Gerçi bebeğim henüz 6 aylık bile değil ama kütüphanesini yavaş yavaş oluşturmak niyetindeyim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de kızım 17 aylık fakat, kütüphanesi neredeyse dolmak üzere ve doğduğundan beri her gün 1 kitap okuyoruz.

   Sil
  2. Ne kadar güzel... peki ilk aylar için önereceğiniz kitaplar neler olur Selen Hanım?

   Sil
  3. Mini masallar serisini almıştım, uyku öncesi okumaları için ilk 6 ay okudum hala da okunabilirler aslında. Ama kendisinin incelemesi için de dokun hissetler ilk aylardan beri favorisi. Ayrıca da haraketli kitaplar 14 aylıktan sonra ki en sevdikleri arasında.

   Sil
 2. Bir ara benim Efe de de yalan söyleme huyu çıkmıştı. Bu kitaptan alıp, ona okutmak lazım.
  Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, okuduğun ve tavsiyeme kulak verdiğin için.

   Sil