22 Mart 2016 Salı

Çocukla İletişim, Çocuğun Gelişiminde Ailenin Rolü


Geçtiğimiz hafta Hassas Anne Etkinlik Merkezi'nde, Profesör Üstün Dökmen'in "Çocukla İletişim, Çocuğun Gelişiminde Ailenin Rolü" başlıklı seminerine katıldım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki; hayatım boyunca kendime yapabileceğim en güzel ve en doğru şeyi yaptım, bu seminere katılarak. Kendisini sürekli takip eder ve bir gün dinlemek istediğimi her seferinde söylerdim. O gün, bu gündü. Ece'ye daveti için çok teşekkür ederim.

Son zamanlarda ülkemizde olan bu kaosu konuşmayla başladık, seminere. Bu olaylar da elbette ki, çocuğumuzun gelişiminde rol oynamaktadır. Mutsuz olduğumuz için, çevremizi de mutsuzluğa ve karamsarlığa götürüyoruz. Bu gibi durumlarda, çocuğunuzla konuşun ve ona kaygılarınızı yalın bir dille anlatın diyor, Prof. Dökmen. Çocuğunuz mutsuzluğunuzu ya da kaygınızı hisseder. Ona anlatın ama asla gelecekle ilgili iyi ya da kötü bir tahminde bulunmayın, diyor. Mesela; "Ben kaygılıyım çünkü; ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. İleride her şey yoluna girecek ve ya her şey daha da kötüye gidecek" diye bir konuşma yapmayın.

Bu örneklerle ilerleyerek, yılgınlık ve yılmazlık terimlerini de değerlendirip, konuştuk. Anne baba olarak her durumda mutlu olmak zorunda değilsiniz ama yılmaz olmak, güçlü olmak zorundasınız. Yılgın olan insan her zaman depresyona ve yenilgiye hazır olmalıdır. Çocuğunuza yılgınlığı değil, yılmazlığı öğretin diye de özellikle belirtti, üstad.
Çocuğunuz her daim mutlu olmak zorunda değil. Mutsuzluğu da bilmeli. Sınır çizen anne babalar olmak zorundasınız. Çocuğunuzun mutlaka sınırı olmalı ve onu aşmamalı. Bir gün evet dediğiniz şey yarın hayır olursa bu da çocuğunuzda güvensizlik ve oterite düşüklüğü yaşatır. Kesin kurallarınız olmalı ve onları ailece uygulamalısınız diye anlatmaya devam etti, Üstün Dökmen.

                               

Sınır koymak çocuğunuzu sevmediğiniz anlamına gelmez.  Çocuğunuza sevginiz sonsuz biliyorum dedi ve bir kaç örnek ile konuyu derinleştirdik. Sevginizin sonsuz olduğunu mutlaka çocuğunuza hissettirin fakat, SAYGI MUTLAKA KARŞILIKLI OLMALI diye de üstüne basa basa belirtti. Mesela; ben sana vuramam sen de bana vuramazsın gibi. 

Eviniz eşitler evi olsun diyor, Üstün hoca. Evde herkes eşit olsun, herkesin konuşmaya, fikrini söylemeye ve seçim yapmaya hakkı olsun. Erkek kadın ayrımı olmasın. Ne güzel diyor değil mi? Şu dönemde bu eşitliğe fazlaca ihtiyacımız var.!

Yaşadığınız kriz anlarında mutlaka güçlü olmalısınız ki, çocuğunuza yetebilesiniz, o kriz anını yönetebilesiniz.Yılmaz olmayı asla unutmayın. Çocuğunuza da öğretin. Çünkü; yılmaz çocuk, özgüvenli çocuktur diyor, Dökmen.

Hayatınızı kontorl edebileceğinizin farkında olun ve bunu çocuğunuza da öğretin. Çok ünlü bir profesör olabilmesi için, çalışması gerektiğini yani bunuın kendi elinde olduğunu bilmeli. Bir oyuncak almak için para gerektiğini ve bu parayı çalışarak kazanabildiğini bilmeli diyor ve çok güzel bir cümle ile tamamlıyor sözlerini.

"Yaşamın perde aralığında bir ışık vardır, yeter ki perdeyi tamamen kapatmayın.!"

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Kuralları;

* Sınırları Olacak, Kurallarını bilecek.
* Sevgiyi Sonsuz alacak, hissedecek, bol ilgi görecek. Öpülecek, koklanacak.
* Saygı Karşılıklı Olacak. Herkese saygı duymayı bilecek ama kimseye mutlak itaat etmeyecek.
*Ailesine Bağlı Olacak, Bağımlı Olmayacak.
*Öz Bakımını Kendi Yapacak
* Aileye Dahil Edilecek. ( Her hangi bir karar alınmasında fikirlerini sormalısınız. )
* Tercihlerini Kendi Yapacak
* Sorumluluk Alacak

Biraz da aile içi yapılması gerekenlerden bahsettik. Onları da sizlere kısaca aktarayım.

Eşinize fazla şevkatli davranmayın, onu sıkabilirsiniz. Fazla duygusallık ya da ev halkına güzin abla rolü üstlenmeniz doğru değildir diyor ve ekliyor Üstün Dökmen; Evinize bir barış masası ve fiskos masası kurun. Eşiniz ile fiskoslar yapın, güzel günlerinizi konuşun, geleceğe dair küçük planlar yapın ve barış masasını da çocuklarınızla olan tartışmalarınızda ya da eşiniz ile olan tartışmalarınızda uzlaşmak için kullanın. Ayrıca, eşiniz ile kavganızı çocuğunuzun yanında yaptıysanız, barışmayı da çocuğunuzun anında yapmalısınız. Bu onu güvende ve mutlu hissettirecektir.2 yorum:

  1. Güzel bir programmış. Faydalı ve her ailenin işine yarayacak bilgiler. Detaylı anlatımınız için teşekkürler.

    YanıtlaSil