4 Mart 2016 Cuma

İlk Veda

Tam 13 gün önce Bade, 16 aylık hayatının ilk vedasını, ilk alışkanlığından kopuşunu yaşadı.

16 ay boyunca ona her gece ve gündüz uykularında, huysuzluk yaptığı anlarda eşlik eden emzik artık hayatında bir yer etmiyor.

Emzik bırakma ile ilgili bir çok yazı okumuştum. Bade için de sancılı geçeceğini düşünmüş ve bu durumdan biraz ürker olmuştum. Fakat bizim hikayemiz çok güzel...Emziğe ilk başladığımız gün, doğduğu günden sonra ki 3.gündü. Nasıl kolay bir başlangıç yaptıysak aynı şekilde kolay bir ayrılık da yaşadık.

20 Şubat tarihinde, tam 16 aylık olduğunda bir gece uykusuna yatırırken Bade'yi, emziğini yanımıza almayı unuttum. Kalkıp geri almaya da o kadar üşendim ki... " Vermeyeceğim emzik ya, alışsın artık büyüdü." dedim ve o an kesmeye karar verdim. Kaç haftadır da kendimi bu düşünceye zaten hazırlıyordum. Olası bir inatlaşma ve krize çok hazırdım.


O gece emziksiz ve hiç sorun çıkarmadan uyudu. Sonraki gün yine emziksiz, bir öğlen ve bir gece uykusu uyudu. Biraz arar gibi de oldu tabii. Uyandığında mutsuzdu. 2. gün, 3. gün derken, bugün tam 13 gün oldu ve Bade ilk haftayı doldurduktan sonra emziği tamamen unuttu.

Doğduğu günün 3.günü başladık demiştim ya hani; işte başladık ama, sadece uyku zamanlarında ve çok huysuz olduğu anlarda. Yani gün içinde hiç vermedim. Bu sebeple de kolay oldu ayrılmak. Emziği bıraktığımız ilk gecenin sonunda da attım hemen emziği ki, olası bir durumda hemen koşup geri vermeyeyim diye.

Ne kadar doğru yaptım bilemem tabii ama, okuduğum tonlarca hikayeden çok daha kolay ve çok daha mutlu ayrılma yaşadığımız kesin. Darısı diğer annelere ve kuzulara diyorum...

3 yorum:

  1. iyice bağlanmadan ayrıldığı için ok kolay atlatmış süper olmuş ben 18 aylıktı bıraktırdım ve resmen hayatımız kaydı o dönemden beri hala geceleri cok zor uyuyor keşke bıraksaydım 5 yaşına kadar emseydi dediğim çok anlar oluyor :) neyse ki siz kolay kurtulmuşsunuz :) sevgiler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben 12 ay sonrasında kullanıma karşıyım fakat kendimi hazır hissedemedim çünkü okuduğum hikayeler beni korkutmuştu. Keşke daha erken bıraktırsaymışım diyorum. Sizin de geç olmuş. Keşke daha erken kesseymişsiniz. Olsun alışırlar.

      Sil