10 Mart 2016 Perşembe

Küçük Çocuklarda Parmak Kaslarının Gelişimi

Vücudumuzda iki ayrı hareket yeteneği vardır. Kaslarımızın gelişimini bu iki ayrı yetenek ile güçlendirmekteyiz ve bu da bebeklik döneminden başlar. Bu iki ayrı yeteneğin adı; Kaba Motor ve İnce Motordur.

Kaba Motor yeteneği, vücudumuzu hareket ettirmemiz için gerekli olan büyük kas gruplarını hedef alır. Örneğin; yürümemiz, koşmamız, zıplamamız gibi kendiliğinden gelişir.

İnce Motor yeteneği ise; Vücudumuzdaki küçük kas gruplarını hedef alır. Örneğin; sıkmak, yazı yazmak, yoğurmak, yemek yemek gibi el ve parmak kaslarımızın güçlenmesiyle oluşan hareketlerdir.

Bebekler bir şekilde zamanı geldiğinde yürümeyi de koşmayı da öğrenmektedir. ( Ekstra bir sağlık sorunu yok ise. ) Fakat, ince motor becerisi mutlaka ve mutlaka bebeklerimizde üzerinde durmamız gereken bir konudur.İnce motor becerisini arttırmak için çocuğunuza bol bol aktiviteler yaptırmalı, el ve parmaklarını kullanacağı oyunlara ağırlık vermelisiniz. Çünkü, ince motor becerisi zayıf olan çocuklar okulda diğer arkadaşlarına göre daha fazla zorlanma yaşayabilirler. Ayrıca yemek yemekte, giyinip soyunmasında da problemler olacaktır.

Peki, bu gelişimi desteklemek için ne gibi aktiviteler yapmalısınız?

Bir çok araştırma yapıp, bir çoğunu deneyip, bir çoğunu da yaş sınırından dolayı yapamadığım 1-2 yaş arası çocuk aktivitelerini tek tek sıralayacağım.Bade henüz 16 aylık olduğu için, bazı maddelerim ilerleyen zamanlarda hayatımıza geçecek.Yaptıklarımız

- İplere boncuklar diziyoruz. Bazen tamamen boncukları geçiremese de ipi yarısına kadar sokmayı başarabiliyor.

- Oyun hamuru ile 9 aylıktan beri oynuyoruz. Henüz 2 aydır elinde yuvarlmaya çalışmaya başladı. Bazen bütün hamuru eline alıp küçük küçük parçalara ayırıyor. Bazen de eliyle açmaya ve büyütmeye çalışıyor.

- Silindir bir süngere lastik tokalar takıyorum ve Bade'de onları tek tek geri çıkarıyor. Silindir süngeri eliyle sıkıp gevşetme de oynuyor. İlerleyen zamanlarda silindire tokaları kendisinin geçirmesini sağlamaya çalışacağım.

- Sık sık kağıt ve kalem veriyorum eline. Bazen çok uzun çizgiler çizebiliyor, bazen de sadece minik bir dokunuş yapıyor ama kalem tutmayı öğrenmeye çalışıyor.

- Kitap okumayı çok küçükken sevdi Bade, bu sebeple de daha 6 aylıkken sayfalarını tek tek çevirebiliyordu. Fakat bu sayfa çevirme de gelişim için faydalı bir egzersiz

- Bebeklerine oyuncak bardak ve çatal kaşık ile bir şeyler yedirip içirme oyunu oynuyoruz.

- Bu bir aktivite değil ama ince motor becerisi için çok gerekli ve en önemli egzersizdir; kendi kendine çatal ve kaşık ile yemek yemesini sağlamak. Ek gıda başlangıç döneminde de blw yöntemi kullanmalısınız.

- Ayakkabılarının cırt cırtlarını çözüp açmaca da yapıyoruz.

- Bardabas kutumuzdan bir maymun oyunu çıkmıştı. Kartondan maymun şeklindeki kalıbı plastik tabağa geçiriyorsunuz ve ağzından (yine kartondan yapılmış) muzlar atıyorsunuz.

- Diş fırçalama

- Kinetik kum ile oynama

- Obleck hamuru ile oynama

- Kağıt yırtma

- Top atma

- Ayakla topa vurma

- Lego oynama

Belki aklıma gelmeyen bir kaç oyun daha vardır. Sizler neler yaptığınızı ve çocuğunuzun ayını da yorum olarak yazarsanız birbirimize fikirler verip yardımcı olmuş oluruz.

Henüz Yapamadıklarımız

- Kağıt kesme
- Boyama
- oyun hamuruna şekiller verme
- düğme geçirme
- maşa kullanma
- lastik geçirme
- parmak uçları ile sert bri yere vurup ses çıkarma
- elma armut toplama taklidi
- mandal takmaHiç yorum yok:

Yorum Gönder