17 Mart 2016 Perşembe

Üzgün Ağaçlar Ülkesi


Bade ile ilk tiyatro deneyimimiz;Üç Kardeş Ve Muhteşem Kurt oyunu ile olmuştu. Çok severek izlediğini görünce mutlu olmuş ve devamında da Karagöz'ün Uykusu oyununa gitmiştik. Her deneyimimizi tek tek yazıyor ve sizlere de fikir olmasını istiyorum.

Geçtiğimiz haftasonu, ablamlarda olduğumuzdan dolayı ve onun kızının da şuan 6 yaşında olmasından ötürü, Üzgün Ağaçlar Ülkesi adlı oyuna bilet almıştık. Biraz tereddütle gittim fakat, beklemediğim şekilde mutlu edici tepkiler aldım.


En başta söylemeliyim ki; oyunun konusu beni benden aldı. Anlatılan hikaye beni Gezi olaylarına kadar götürdü ve çok duygulandım. Ayrıca, kostümler, sahne dekoru, oyunculuklar muhteşem ötesi idi.

Salona girer girmez dekora büyülendim. 5+ yaş grubu için hazırlanmış olan bu oyunda, bol bol meyve veren ağaçların, Büyük meyveler elde dilmesi için yapılan iksire maruz kalması ile başlar.

Ülkenin kralı açgözlü, paraya doymayan ve bu sebeple de kendinden başka kimseyi düşünmeyen bir karakterdir. Kim ne derse desin dinlemez, güzel kızı prensesin dediklerine kulak asmaz ve daha kuvvetli iksirler hazırlaması için, büyücü ile iş birliği yapar.

Bunların sonunda da, Kralın kızı ve karısı da dahil herkes hastalanır ve uykuya dalar. Kral yalnız kalır, yaptıklarından pişman olur ve her şeyi tekrar eski haline getirmek için çareler arar.

Oyun 1 saat sürüyor ve tek perdelik. Ayrıca, oyuncular o kadar güzel yönettiler ve bizleri de oyuna o kadar güzel dahil ettiler ki, izlemeye doyamadık. Oyunda en sevdiğim şey, şirin mi şirin fidan oldu. :)


Hepimiz oyunu pür dikkat izledik. Bade de çok keyif aldı. Zaman zaman alkışladı, zaman zaman güldü. Hatta oyuncuları göremediği yerlerde ayağa kalkıp bakmaya çalışıyordu. Hiç bu kadar ilgisini çekeceğini düşünmemiş, bu kadar uzun süre sıkılmadan duracağına ihtimal vermemiştim.

İyi ki gitmişiz. En sevdiğimiz oyunlar arasında 1. sıraya yerleşti....


2 yorum:

  1. İşte benim istediğim de bu, öğreterek eğlendirsin saçma sapan hareketlerle değil. O zaman bu oyunu listeme alayım gidelim Ali Baran ile biz de

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil