26 Nisan 2016 Salı

Bade 18 Aylık


Bebeklik döneminden çıktığımızı hissediyorum, artık. Kolay değil, tam 1,5 yaşında oldu. :)  16 aylık başlıklı yazımdan bu yana geçen 2 ayda daha bir değişti her şey.

2 ay önce emziği bıraktı, Bade. İlk vedasını yaşadı ve çok kolay da atlattı. 16 ayda kahvaltıdan soğuma ve reddetme durumu söz konusuydu ki yakın zamanda tekrar kahvaltıya dönüş yaptı. Yemek seçme ( her öğünde ) gibi bir sorun hala yaşamadım, inşallah da yaşamam. Yemeyen çocuk gerçekten çok zor oluyor.


Geçtiğimiz aylarda, Bade'nin kaç kelime konuşabildiğini yazmıştım. O kelimelere hızla yenileri ekleniyor. Bu da beni çok mutlu ediyor çünkü, beni daha iyi anlaması da buna bağlı oluyor. Artık çok az anlaşmazlıklar yaşıyoruz, kendini rahat ifade ediyor, söylüyor ve ben de daha rahat iletişime geçebiliyorum.


Baharın gelmesiyle daha çok dışarı çıkmaya başladık ve bu da onun sosyalleşmesine ve arkadaş edinmesine katkı sağlıyor. Ne kadar kalabalık alan o kadar rahat ve sosyal çocuk, diye düşünüyorum. Zaten bir süre sonra evde yapacak bir şey bulamıyor ve sıkılıyor. Bu da mutsuz olmasına neden oluyor.


Şarkı söylemeyi, dans etmeyi çok seviyor. Sıcak kanlı bir çocuk ama bazen çok yabani olabiliyor. Sanırım elektrik meselesi Bade'de çok net. Resmen ortamdan hoşlanmadığını, arkadaşını sevmediğini, gitmek istediğini anlatıyor. Çünkü genel itibari ile, herkese gülen, sevimlilik yapan, hemen arkadaş edinen, gezmeyi ve eğlenmeyi çok seven bir kız, Bade.

Kıyafetlerini çıkarıp giydirirken bana yardımcı oluyor. Zaman zaman alt değişiminde zorluk yaşıyorum. Taktırmak istemediği anlar oluyor. Merdiven inip çıkabiliyor. Özellikle kaydırak merdivenleri favorisi. :)) hehehhe.

Henüz, tuvalet eğitimi için erken olsa da ben, bezini değiştirken; kaka yapmışsın, çiş yapmışsın gibi ifadelerle açıklama yapıyorum. Yavaş yavaş aşinalık olsun istiyorum. Ve kendi de ara ara değiştirmemi söylüyor.

Yemeğini kendi yiyor. Çorba dışında her şeye izin vermeye çalışıyorum (evin kirlenmesine tahammül etmek zor). Özellikle çatal kullanımı çok gelişti.


Kız çocuğu olunca takı toka sevdası erken yaşta başlıyor. :) Bade de süs püs olaylarına geçiş yaptı. Oyun oynarken hiç müdahil olmuyorum fakat, beni de oyununa dahil etmek istediğinde geri çevirmiyorum. Birlikte, bebeklerini konuşturuyoruz, resim yapıyoruz, oyun hamuruyla oynuyoruz. Evcilik oyunumuzu daha da geliştirdik, bu ay.

Ben bir kahve düşkünüyüm. İlla içeceğim o kahveyi, gün içinde, keyifle. Bade de bundan çok etkilenmiş olacak ki; kahve içtiğimde oyuncak bardağını alıp karşıma geçiyor ve sohbet ediyoruz. :) Son zamanlarda da ona da bir içecek verip bana eşlik etmesini sağlıyorum.Doktor kontrolüne gittik ve bu ay, 


Kilo ve boy için gayet iyi rakamlarda olduğunu öğrendik. Kan tahlilini yaptırdık. 2 bacaktan ve 1 ağızdan olmak üzere 3 tane de aşı oldu. Uzun bir ağlama krizi de yaşadı. :(

Neyse ki, 2 yaşa kadar görüşmeme dileğiyle ayrıldık...

3 yorum:

 1. Masallah çok tatli. Her zaman böyle saglikli geçsin ömrü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnn.. Çok teşekkür ederim.

   Sil
  2. Aminnn.. Çok teşekkür ederim.

   Sil