23 Mayıs 2016 Pazartesi

2 Yaş Sendromu

Her anne gibi kendimi önceden hazırlamış ve bekliyorken, hazırlıksız yakalandım.!

Bir çok anne ve uzmanlar ile görüşmüş, internetten deneyimli annelerin yazılarını okumuş, bu konu üzerine yazılan kitapları incelemiştim. Ama nitekim her çocuğun bir olmadığını bu konuda da anlamış oldum. Hazırlandığım, çalıştığım yerlerden gelmedi, 2 yaş sendromu.! 


Yaklaşık bir aydır belirtilerini görüyordum fakat, bir anda bu kadar şiddetleneceğini tahmin etmemiştim. Meğer gördüklerim hiç bir şeymiş.

Dışarı çıkmak ister çıkartırım, girmek ister.

Yemek yemek ister, ben yiyeceğim der. Yiyemez çığlık atmaya başlar.

Odasına gitmek ister gideriz, gittik diye kendini yerlere atar.

Yürümek ister, tutma der. Yürümek ister, hayır kucak der.!

Hayatımın en ilginç dönemini yaşıyorum şuan Bade ile. O ne kadar çaresiz, ne yapacağını bilmez ise ben 2 katı çaresiz ve ne yapacağını bilmez haldeyim.

Okuduklarım, duyduklarım, araştırdıklarım içinde en çok "SABIR" kelimesi kalmış aklımda. Uygulayayım desem de, mümkün değil.! Çoğu zaman tükendiğimi hissediyorum. Tek bilincinde olduğum şey; bu sendromun onun gelişiminde büyük dol oynayacağı, sağlıklı bir gelişim için bu dönemi en az inatlaşmayla geçirmesi gerektiği...

Bu sebeple de sabrımı her defasında korumaya, ona hep aynı şevkat ve sevgiyle yaklaşmaya özen gösteriyorum. Kimi zaman beceremiyorum... Ama ben bir insanım ve bu da benim çok normal bir tepkim.

Çok şükür ki 2 aydır birbirimizi çok hırpalamasan geçinip gidiyoruz.

Bu dönemi ne kadar sakin geçirirsek o kadar çabuk refaha ereceğimizi de biliyorum. Bade sakin ve uyumlu bir çocuk olduğu için, işim biraz daha kolay diye düşünüyorum.

Belki deee,

Bu yaşananlar, yaşanacakların fragmanıdır, kim bilir?...

5 yorum:

 1. Bu kadarla sınırlı kalır inşallah. Kendini ispat çabaları bunlar. Ne kadar ona uyarsan o kadar sakin geçirirsiniz Selen'cim.
  Kolaylıklar dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de haklısın. Uyumlu olmaya gayret gösteriyorum. :)

   Sil
  2. Gerçekten de haklısın. Uyumlu olmaya gayret gösteriyorum. :)

   Sil
 2. Yok bacim çalistigin yerden gelmiyo bu çocuk huylari. Hazir doguyorlar.

  YanıtlaSil