12 Mayıs 2016 Perşembe

Güle Güle Mama.!Doğumum beklenmedik bir anda ve zamanından da çok önce olduğu için, Bade 1 gün küvezde kalmıştı. O bir gün içerisinde sık sık mama ile beslendi. E ben de bayağı stresli idim. Bu sebeple de sütüm olmadı. İlk bir ay zorladım, uğraştım ama yok olmuyordu. Sütüm gelmiyordu, gelen de işe yarayacak kadar değildi. 1 ay uğraştan sonra, mamaya tamamen geçiş yaptık ve 18 aylık olana kadar da mama ile devam ettik.

Ek gıdaya biz 4.ayda geçtik. Bade'nin ilk 4 ayı sadece mama ile beslenmeyle geçti. Ek gıdadan sonra da mamayı yarım yarım kestik. 7 aylık olduğunda sadece gece uykusunda (saat 23:00'da) içiyordu. Yani tek öğüne düşmüştü. Bu durum böyle, 18 ayına kadar devam etti.


Şuan 18 aylık ve doktor kontrolümüze gittiğimizde artık mamayı kesebileceğimizi söyledi, doktorumuz. Hemen o gece bitirdim, bu işi. Çok ağlar, aç kalır, doymaz, uyumaz gibi bir çok tereddütlerim vardı. Hem yaz geldiği için hem de bu mama bırakma durumu için de yeni bir uyku saati programı yaptım, Bade için.

Önceden akşam 19:30'da uyuyordu. Şimdi ise akşam 20:30'da akşam yemeğini yiyor ve 21:00 gibi de yatırıyor. İlk gün biraz aradı mamayı ama ne ağladı ne tutturdu, çok şükür.! İkinci gün yine uyandı, süt verdim. İçti ama pek istekli olmadığı belliydi. Üçüncü gün ise uyanmadı. Acıkmadı. Ağlamadı....

Aslında açlıktan değil, alışkanlıktan o mamayı içmeye devam ettiğini anladım, 3 günün sonunda. Tüm endişelerim kalktı. Bade'nin uyumlu bir çocuk olması büyük şansım olacak ki; ilk vedasını da, mamaya vedasını da kolay atlattım. Atlattık, birlikte.!
Hem mamaya hem de biberona sonsuza dek veda etti.!

Maşallah diyeyim; Bade beni hiç yormadı, yapılan değişikliklerde. Gerçi 1,5 yıllık anneliğimde daha ne yaşadım ki, değil mi? Biliyorum, erken konuştum. Ama şimdilik yaşananlardan dolayı düşüncem bu. :)

3 günlük bir mama bırakma serüveni de bitti, gitti.... 


2 yorum: