26 Eylül 2016 Pazartesi

Çocuğunuza Sınır Koyma


Yazar: Robert J. Mackenze 

'Sorumluluk sahibi, bağımsız çocuklar yetiştirmenin yolları' diye adlandırılmış bir kitap. Gerçekten de çok güzel yöntemlerle zihninizi açıyor ve evet bu yöntem en doğrusu, dedirtiyor.

Sınırlar Neden Önemlidir?

Çocuklar, yaşadıkları dünyanın kurallarını anlamak isterler ve buna ihtiyaçları vardır. Onlardan ne beklendiğini, diğer insanlarla birlikteyken durdukları yeri, ne kadar ileri gidebileceklerini ve çok ileri gittikleri zaman neler olacağını bilmek isterler; diyor kitabın yazarı. Gerçekten de öyle, inanın. Bade, 1 yaşındayken bile ben bir şey için hayır dediğimde o hayırın ne kadar gerçek bir hayır olduğunu öğrenmek için şansını sonuna kadar deniyordu. Ne zaman ki benim hayırlarımın gerçekten yerinde ve kararlı hayırlar olduğunu anladı, işte o zaman bir kere hayır demem ona yetmeye başladı. Bu kitabı okumadan önce de doğru yolda olduğumu biliyordum ama yine de yanlış yaptığım yerler oluyordu. Şimdi biraz daha toparladım. E insanız, elbette ki hatalarımız oluyor, olmaya da devam edecek ama artık 2 yaşına girmesine 1 ay kaldığı için, biraz daha kurallarımızda ve sınırlarımızda keskinlikler ve değişiklikler yaptık, anne baba olarak.

Önce sınırlarımızı ve kurallarımızı belirleyip, uygulamamızı ona göre yapmamızı öneriyor, yazar. Bence de en doğrusu bu. Anne babanın bocalamaması için, kabul sınırlarını bilmesi lazım. Sonrasında ise nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemeniz lazım. Cezacı ve otoriter mi, esnek ve ortama göre mi yoksa demokratik bir sistem mi kullanacaksınız, bilmelisiniz. Bu kitap, kesinlikle ve kesinlikle demokratik yöntem uygulamanızı öneriyor. her yaklaşımı tek tek açıklamış, zararlarını da yazmış. Demokratikk yöntemde ise kazanan iki taraf ve uzun vadede güzel sonuçlar alınacak bir yaklaşım olduğunu söylüyor. Aslında günümüzde yaşananlardan da yola çıkarsak, demokratik sistem herkes için en faydalısı oluyor. Öyle değil mi?


Bir kere sınırlarınız kesin olmalı. Gevşek sınırlar her zaman bocalamaya neden olur. Ve çocuğunuz sizin sözlerinize güvenmez.


Anne baba olarak birbirinizin sözlerine sadık kalmalı ve tutarlı olmalısınız. Bizim evde bu kural bazen aşılıyor ama net ve kesin kurallarda asla ve asla oynama olmuyor.Eşinizle aranızdaki tutarlılık çok önemli.

Çocuğunuza sınırlar ve kurallar koydunuz, tamam. Peki sorun çözme becerisini nasıl kazandıracaksınız? Bu kitapta diyor ki; sorunları çocuğunuzun sorumluluğuna bırakın. Onları yüreklendirin, sorumluluk verin, tekrar tekrar deneyin ve rol model olun.

Ev kurallarını belirlediniz ve çocuğunuzun uymasını istiyorsunuz. Ama siz uymuyorsunuz. Sizi ne kadar dinler? Her konuda çocuğunuza rol model olmalısınız. Bu gerçekten de onlar için çok önemli. Oyunları bile bizden öğreniyorlar. Mesela evcilik oynayan çocuğunuzu bir süre izleyin bakın bakalım sizden neler öğrenmiş...

Kurallarınızı sonuçlarla desteklemek zorundasınız. Eğer arkadaşına vuruyorsa ve siz bunu yapmasını istemediğinizi söylediğiniz halde hala vuruyorsa o ortamı terk etmek zorundasınız. Sırf arkadaşınızla keyifli bir sohbet ediyorsunuz diye bu durumu görmezden gelemezsiniz. Tutacağınız sözler verin ve tutun...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder