5 Eylül 2016 Pazartesi

ETKİLİ ANABABA EĞİTİMİ

Etkili Anababa Eğitimi - Aile İletişim Dili

Şimdiye kadar okuduğum ebeveynlik kitaplarından en güzeli buydu diyebilirim.Sorumluluk duygusu gelişmiş, özgüveni yüksek, aile ile işbirliği içerisinde bir çocuk yetiştirmek herkesin isteyeceği bir şey. Bunu da yapmak mümkün. Çok kolay yöntemleri olmakla birlikte sık sık denemeyle hayatımızda oturmuş bir düzen elde edebileceğimiz de bir gerçek. Anne babalar bu kitapta ki yöntemlerle şunları elde edebilirlermiş;

- Daha az kavga, daha az öfke nöbeti ve yalan
- Daha sıcak duygular, daha yakın ilişkiler
- Kabul edilen ve uygulanan kurallar
- Daha sorumlu çocuklar
- Baskıcı ve paspas olmayan anne babalar
- Anne baba ve çocuklar arasında gerçek saygı ve arkadaşlık

Bu kitap size ilk başlarda 3 ve ya 4 yaş sonrası çocuklar için gibi gelse de, doğduğu ilk yıldan itibaren uygulanabilir yöntemler anlatmaktadır. Şuan 2 yaşına 2 ay kaldı Bade'nin ve ben bu kitabı bitirdikten sonra uygulamalara hemen başladım.

Anababalar Tanrı Değil İnsandır.!

Bu başlık altında, bizlerin de birer insan olduğu ve insani duygularımızla zaman zaman hatalar yapabileceğimiz belirtilmekte. Hatalarımızı da kabul etmemiz gerektiğini ve çocuğumuzun bunları görmesi gerekteğini vurgulamaktadır. Hatta gerekirse çocuğumuzdan özür bile dilemeliyiz.

Anne baba olarak zıt kutuplar da olabiliriz diyor, kitapta. Çocuk her iki kişiliği de görmeli, sosyal çevreye daha kolay adapte olabilmeli diyor, yazar.

Çocuklarımızın kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlarını net bir şekilde belirtmeliymişiz. Bu iletişimimiz ve çocuğumuzun sınırlarını bilmesi için çok önemli bir durummuş.

Çocukların Sizinle Konuşması İçin Onları Nasıl Dinlemelisiniz?

Kabul Dili'nin bu konuda çok çok önemli olduğu vurgalınıp bir örnek ile açıklanmış;

" Anababalar çocuğun yaptıklarına karışmayarak onu kabul ettiklerini gösterebilirler. Plajda kumdan kale yapan bir çocuğu ele alalım: Anne ya da baba çocuğun yaptığı işe karışmayarak 'yanlışlarıyla' kendi özel modelini yaratmasına izin veriyorsa, ona sözsüz bir kabul iletisi göndermektedir. "

Ayrıca edilgin dinleyerek de kabul iletisi yollanabilirmiş. Mesela çocucuğunuz bir şey anlattığında sessiz kalmak güçlü bir iletidir. Ve aynı zaman da kabul dilinizi sözsüz de iletmeniz ona yine güçlü bir mesaj verir diyor, kitapta.

Anne babaların yaptığı 12 büyük hata varmış bunlar;

1. Emir vermek, yönlendirmek.
2. Uyarmak, gözdağı vermek.
3. Ahlak dersi vermek.
4. Öğüt vermek, çözüm getirmek.
5. Nutuk Çekmek.
6. Yargılamak
7. Övmek
8. Alay etmek
9. Tanı koymak
10. Avutmak
11. Sınamak
12. Sözünden dönmek ve oyalamak

Bu 12 yanlış, çocuklarımızın bizimle iletişimini koparmasında ki en büyük etkiymiş. Çocuklarımızı dinlemeli, anlamalı ve çözüm üretmeyi onlara bırakmalıymışız.

Hadi biz dinlemeyi öğrendik peki, onlar bizi nasıl dinleyecek dinleyenler için de bölüm olarak yer verilmiş kitapta. Çocuklarımızın bizi dinlemesi için, ben iletileri kullanmak çok önemliymiş.

Anababa ve çocuk çatışmalarında hep kazanan biz olmak isteriz ama malesef ki böyle bir durum söz konusu değil. Ama daha güzel bir yöntem varmış. Kazan- Kazan yöntemi. Bu yöntemle kaybeden yok, hep kazanan var ve iki taraf da.! Yani demokrtik çözümlerle bu yöntem iş görüyor.

Bebeklerin bile bu yöntemlerle sizinle iş birliği içerisinde olacağını söylüyor, kitabın yazarı. Okurken de gayet mantıkı geliyor. Yöntemleri sık sık denemek ve sonuçlarını görmek de yarar var. :) 

Önce okumaya sonra da denemeye değer...


2 yorum: