12 Ekim 2016 Çarşamba

Reis Gıda İle Aşure Günü

Geçmişteki Aşure günlerini, Darülaceze’deki büyüklerimiz anlattı.Darülaceze’deki büyüklerimiz, geçmişteki geleneksel Aşure günlerini ve komşulukları anlatarak, bizleri o yıllara götürdü.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanlığı’nda, 11 Ekim 2016 Salı günü, Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci’nin ev sahipliğinde, Reis Gıda’nın katkılarıyla düzenlenen Aşure Günü organizasyonuna; Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun, Darülacaze’de yaşayan büyüklerimiz, TV program sunucusu Bekir Köse ve sanatçı Züleyha’nın aralarında bulunduğu, iş, basın ve sanat dünyasından katılım  oldu. 
Reis Gıda geleneksel olarak bu yıl dördüncüsünü düzenlediği etkinlik ile büyüklerimizin yanında olarak, Aşure gününü birlikte geçirdi.  Aşure Günü olan 11 Ekim Salı günü gerçekleşen organizasyon, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Ardından, büyüklerimiz o günlere dair hatıralarını anlattı. Etkinliğin sonunda, Aşure ikramı gerçekleşti.  

“Gençler yaşlılarına, yaşlılar gençlerine sahip çıkarsa; huzur ve bereket olur”

Açılış konuşmasını yapan Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, şunları söyledi:
“Ne zaman ki bir toplumda, gençler yaşlılarına, yaşlılar gençlerine sahip çıkmışsa, komşuluk ilişkileri gelişmişse, toplumda huzur, ilerleme, kalkınma ve bereket olmuştur. Aşure gününün düzenlenmesine katkı sağlayan Mehmet Reis beyefendinin şahsında Reis Gıda’ya, tüm çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.“Dostluk, dayanışma ve kardeşlik içerisinde nice Muharrem aylarına kavuşalım”

Darülaceze’nin çok büyük bir aile olduğunu kaydeden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, bu geniş ailede, dostluğun, dayanışmanın ve kardeşliğin en güzel örneğinin yaşanmakta olduğunu anlattı.
Mehmet Reis konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün burada, büyük ailemiz ile yeniden birlikteyiz. Siz büyüklerimiz ile birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Bu ülkede doğduk, bu ülkede yaşıyoruz ve ülkemize hepimizin borcu var. Bizler aslında, hayata geçirmekte olduğumuz projelerimizle, ülkemize olan borcumuzu ödemenin yolunu çizmiş oluyoruz. Ülkemizde huzur ve güvenin, dostluğun ve kardeşliğin olduğu dönemlerin içinde, nice Aşure aylarını, Mübarek Muharrem ayını kutlamayı Allah bizlere nasip eylesin” dedi.“Aşure yerken, sağlıklı beslen”

Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitlerinin, sağlıklı beslenme için gerekli olan temel gıda ürünleri olduğunu belirten Mehmet Reis, şunları kaydetti.   
“Aşure yapımında kullanılan; aşurelik buğday, nohut ve fasulye; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral yönünden zengindir. Bir aşure tabağı, yurdumuzun dört bir köşesinden gelen lezzetlerle doludur. Farklılıkların lezzet verdiği bu tadın hikayesi, Hz.Nuh’un gemisinde başlar. Geminin tufandan kurtulmasını kutlamak için, geminin ambarında kalan bütün tahıl ve bakliyatlar pişirilerek, herkesle paylaşılmıştır.” diye konuştu.

“Geleneklerimizin koruyucuları olan büyüklerimizle birlikteyiz”

Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun, şunları belirtti:
“Geleneksel Aşure etkinliğimizin, bu yıl dördüncüsünü hayata geçiriyoruz. Reis ailesi olarak, geleneklerimizin koruyucuları olan siz büyüklerimizle, bir arada olmaktan son derece mutluyuz. Dostlukların ve komşulukların pekiştiği Muharrem ayının, ülkemize huzur ve bereket getirmesini diliyoruz” dedi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder