2 Kasım 2016 Çarşamba

Sevgiyle Disiplin

Disiplin lafını pek sevmesem de anlatılmak istenenin çok farklı bir şey olduğunu biliyorum. Disiplin dediğimiz şey, kişinin tam itaatkar ve koyun psikolojisi ile hareket etmesi değildir.

Anne/baba olarak çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesi için elimizden gelin yapıyoruz, bunu her seferinde söylüyorum. Elimizden gelen ne? Sevmek, saymak, korumak, kollamak.... Bunların dışında da bir çok görevimiz var. Onları hayata hazırlamak, sağlam bir karakter oluşturmasına katkı sağlamak...vs. Fakat bunları yaparken aramızda ki bağı da sarsmamak lazım.
  Bu yüzden bol bol ebeveynlik kitapları okumalıyız. Evet kitaba göre çocuk yetiştirilmez ama, anne baba olmanın ve bu yolda ilerlerken rehberlik edecek bir destek bulmanın yolunu kitaplarla bulabiliriz.

Anne olduktan sonra bir çok kitap okudum. Okumaya da devam edeceğim. Öğrenmenin yaşı yok.. Bunlardan biri de, Sevgiyle Disiplin.


Doğumdan Yirmi Bir Yaşa Kadar - Sevgiyle Disiplin
' Sevgi başlı başına yeterli değildir.Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için disiplin de gereklidir. ' yazıyor, kitabın arkasında. Çok doğru gerçekten. Disiplinsiz bir hayat, yaşam var olamaz bence. Toplum içinde yaşamanın en büyük gerekçesidir, disiplin.

Bu kitap, anne-baba-çocuk arasında yaşanan sorunların nasıl çözümleneceğini anlatıyor. Pratik ve esnek stratejiler öneriyor. Kitap içerisinde;

- Disiplin ve ceza arasındaki fark,
- İletişim ve otorite,
- Anne baba hakları,
- Çocuğum 'hayır' dediğinde ne yapmalıyım?
- İstenmeyen davranışları düzeltme yöntemleri gibi bir çok konu ele alınmış.

Benim çok ilgimi çeken bir bölüm oldu, kitabın içinde. Siz ne düşünürsünüz bilmem ama ben 3 yaşından itibaren zaman zaman Bade ile bu yöntemi uygulamak isterim.

ÇOCUK - ANNE - BABA ARASI SÖZLEŞME

Sanki bir iş anlaşması ya da taksitle alışveriş yaparken senet imzalar gibi anne,baba ve çocuk kendi aralarında yaptıkları sözleşmeyi resmi olarak yazıp imzalıyorlar. Kafanız karıştı değil mi? Şöyle anlatayım.

Çocuğunuza bir sorumluk kazandırmak istiyorsunuz ya da bir davranışını düzeltmeye çalışıyorsunuz. Bunu ailece bir toplantı yapıp gündem olarak masaya yatırıp uzun uzun tartışıp sonuca varmalısınız. Sonuca varırken karşılıklı sözler veriliyorsa mutlaka bu toplantının notları alınmalı herkes verdiği sözün altına imzasını atmalı ve verilen sözler tutulmalı. Hem ciddi bir iş yapılmış oluyor hem de çocuk bu işi gerçekten de sorumluluk haline getirip o sorumluluğu taşımaya çalışıyor. Kitapta bir örnek verilmiş aynısını yazacağım.

" Anne: Oğlum, gel seninle haftanın üç günü bulaşıkları yıkaman için anlaşalım.
Çocuk: Bir düşüneyim...
Anne: Bulaşıkları yıkadığın akşam 1 saat geç yatabilirsin.
Çocuk: Fena değil ama daha iyi bir fikrim var.Bulaşıkları yıkadığımda sen bana fazladan harçlık ver.
Anne: Olmaz. Ama o akşamlar beraber dondurmacıya gideriz ve sen istediğini yiyebilirsin.
Çocuk: tamam,kabul.
Anne: O zaman bu sözleşmeyi kağıda yazalım ve ikimizde imzalayalım. "

" Sözleşme
Dondurmacıda istediğini yemek koşulu ile Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri bulaşıkları yıkamayı kabul ediyorum.

İmza-çocuk                                                                                                        İmza-anne "Muhteşem bir fikir verdi bana bu. Tabii herkes kendi aile yaşantısına, çocuğunun karakterine ve kendi annelik modeline göre bunu değiştirip geliştirebilir. Bu fikir ile daha bir çok fikirler ortaya çıkarabiliriz. Anneliği de çocuk olmayı da eğlenceli hale getirebiliriz. Kitap içerisinde bunun gibi bir çok şey var.

Bu sözleşmenin kuralları da var elbette, öyle her istediğinizde her şeyi sözleşme haline getiremiyorsunuz. En önemli kural; anne,baba ve çocuğun tüm kararları birlikte ortak almasıdır.Her tarafında kendi sonuçlarını kendi belirlemesi gerekir. Ayrıca 2. önemli olan şey ise; verilen sözlerin mutlak suretle tutulmasıdır.

Kitabın içerisine girdikçe daha da güzel yöntemler yakalayacaksınız. Okumanızı tavsiye ederim.


1 yorum:

  1. Selen cim çok güzel bir kitapmış gerçekten. okuma listeme ekleyeceğim. disiplin bence önemli kendi mutlu olan ama başkalarına zarar veren bir çocukta yetiştirmek istemem.

    YanıtlaSil