23 Aralık 2016 Cuma

Ljubljana’da Gezmeden Dönmemeniz Gereken 10 Yer

Balkanlar’ın En Gizemli Şehri Ljubljana’da Gezmeden Dönmemeniz Gereken 10 YerNerede olduğunu bilen ya da ismini bile doğru telaffuz edenin çok az olmasına karşın tatil fırsatları arasında Slovenya dendiği zaman genellikle her turistin ilk gezdiği şehir olan Ljubljana’yı konu edeceğiz bugün. Slovenya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Ljubljana, Balkanlar’ın en güzel ve en gizemli şehirlerden biridir. Ljubljana küçük bir şehirdir ve Dragon Köprüsü’nden tarihi Ljubljana Kalesi’ne kadar her şeyi bir iki günlük gezide görebilirsiniz. Balkan turu gezilerinin olmazsa olmazı Ljubljana’da gezmeden dönmemeniz gereken 10 yeri sizler için listeledik:

1- Dragon Köprüsü (ZmajskiMost)
Tarih sayfalarında yıllardan beri yer eden ve geçmişi 1901 yılına dayanan köprü, İmparator FrancJožef'in yönetiminin 40. yıldönümü için inşa edilmiş ve Ljubljana'nın tarihi, güzellikleri ve mimari tarzını simgeleyen önemli bir yapı.


2- Central Market (Merkez Çarşı)
Capcanlı açık hava pazarı hem yerli halkla ve esnafla tanışabilir; hem de onların çok uygun fiyata sattığı ülkeye kültürel obje ve el sanatlarından satın alabilirsiniz. Ljubljana Central Marketya da Merkez Çarşı, pazar günleri hariçher gün açıktır. Her çeşit taze meyve ve sebze, et ve süt ürünleri, çiçek ve bitkiler, baharatlar, şifalı otlar, tekstil ve ayakkabı, yerli el sanatlarını burada görebilirsiniz.


3- Tivoli Parkı
Tivoli Parkı, Ljubljana'nın en büyük yeşil alanı. Merkez ilçesinin kuzey eteklerinde yer alan bu tesis, oyun alanları, çeşmeler, göletler, sergiler, köşkler ve spor tesisleri gibi imkanlar sunuyor ve şehir parkı olarak da adlandırılıyor.

4- Ljubljanica Nehri
Ljubljana'nın eski kenti boyunca uzanan ve ortaçağ kent merkezini şehrin geri kalan kısmı ile bölen ana nehir olan Ljubljanica Nehri, şehirdeki en görülesi yerlerden biri. Nehir boyunca çok sayıda kafe ve restoran, yürüyüş parkurları, birçok köprü bulunuyor.5- Üçlü Köprü
Ljubljana'daki Triple Bridge adındaki Üçlü Köprü, muhtemelen şehrin tüm köprüleri arasında en güzel ve en ünlü olanıdır. Yeni Şehri Eski Kent'e bağlayan üç köprüden oluşur. Bu alan, barlar, restoranlar ile doludur ve fotoğrafçılar için en popüler yerdir.

6- Prešeren Meydanı
Eski şehirde yer alan Prešeren Meydanı, Ljubljana'nın merkez meydanıdır. Zarif mimarisi (somon pembe rengindeki Franciscan Kilisesi gibi) ile çevrili Arnavut kaldırımlı meydan, Ljubljana'nın karnaval, konser ve festivallerinin gerçekleştiği önemli bir buluşma noktasıdır. Meydanın doğu tarafında ünlü Sloven şair France Prešeren'in bronz heykeli ise en önemli yapılardan sadece biri.

7- Ljubljana Kalesi
Ljubljana Şatosu veya Kalesi, kentin kaçırılmaması gereken bir simgesidir ve eski şehrin 60 metre üzerinde; Ljubljana'nın merkezindeki küçük bir tepede bulunmaktadır. Günümüzdehalen var olan yapıların bazı kısımları 15. yüzyıla dayanıyor; bu görkemli ortaçağ kalesi, birkaç yüzyıl boyunca kraliyet yerleşiminin yanı sıra askeri konut olarak da hizmet etmiştir. Kalenin içinde daha sonradan Barok tarzda yeniden düzenlenmiş olan Aziz Şapeli (1489) bulunur ve 1747'de Carniolian valilerin renkli ceketleri ile süslenmiştir. Şimdilerde kale, insanların yürüyüş yapabileceğiEski Kent’in ortasındaki bir vahayı temsil etmektedir. Ayrıca, kültürel ve eğlenceli olaylar için de hizmet eder.

8- Aziz Nicholas Katedrali
İkiz kuleleri ve yeşil renkli kubbesi ile bu muhteşem bir Barok mimarisi olan St. Nicholas Katedrali, balıkçılar ve tekne adamlarının koruyucusu Aziz Nicholas'ı onurlandırmak için inşa edilmiştir. Tarihi 18. yüzyılın başlarına dayanıyor ancak sonradan restore edilmiş ve 1996'da Papa 2. John Paul'un II. ziyareti için de güzelce oyulmuş bronz kapılar eklenmiştir.

9- Metel kova Mesto
Metel kova Mesto, eski bir ordu kışlasındaki bir gecekondu bölgesinden gelişen alternatif bir kültür merkezidir ve Ljubljana'daki en hareketli kültürel, sanatsal, sosyal ve entelektüel kentsel alanlardan biridir; çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikleri bir araya getirme görevini üstlenmiştir. Bu alan şimdilerde sayısız barın ve kulübün ev sahibesidir ve aynı zamanda eşi benzeri olmayan sergiler, halk sanatları ve grafiti sanatını bulabileceğiniz tek yerdir.

10- Kongre Meydanı (Kongresnitrgsquare)
Meydan, 1821 yılında kuruldu ve Ljubljana Kongresi’nde tören yeri olarak kullanıldı. Yeşil yapraklı ağaçlarla, Ljubljana'daki Ursuline Kilisesi, Sloven Filarmoni Orkestrası ve Ljubljana Üniversitesi gibi en önemli yapılarla çevrilidir.

1 yorum:

  1. Blogunuzu severek takip ediyorum, ben de bloguma bekliyorum :)
    hasibecengiz.blogspot.com.tr
    Ayrıca blogumda bir çekiliş var, herkes davetli!

    YanıtlaSil