20 Ocak 2017 Cuma

Puzzle'ların (yap-boz) Çocuklar Üzerinde Yarattığı Etkiler


Yetişkenler için, Alzheimer hastalığını önlemeden tutun da, bir çok faydası olduğunu biliyoruz. Fakat, çocuklar üzerinde ne gibi etkileri var, bunları detaylıca yazmak istedim.

Bade'nin puzzle sevgisi arttırkça, evde bir puzzle koleksiyonu oluşmaya başladı. Önce 2 parça ile başladığı bu yolculuğu 24 parçaya çıkardı. Ara ara da 40 parçalık puzzle'lardan yapıyor. Görsel zekası zaten gelişkin olan Bade'ye büyük ölçüde ilerleme yarattı.Bir bakışta her şeyin yerini hafızasına kazıyabiliyor. Bunun dışında ne gibi yararları var derseniz;

- Dikkat Güçlendiriyor.

Dikkatini tam anlamıyla puzzle yapımına verdiği için, dikkatini güçlendirmeye katkısı büyük. Önünde ki puzzle ile konstrasyonu bozulmazsa, 1 saat kadar oyalanabiliyor. 3 dakika içinde yapıyor, bozuyor, tekrar yapıyor.

- Görsel Zekayı Kuvvetlendirir.

- Problem Çözme Yetisini Arttırır.

Birbiriden bağımsız bir çok parçayı bir araya nasıl getireceğini bulmak, bütünü oluşturmak. Problemi bir kaç yolla çözebileceğini öğrenmek...

- El - Göz Koordinasyonu Sağlar.

- Zhin Gelişimini Destekler

Puzzle'ların zihinde ki bir çok şeyi harekete geçirmesi, beynin genel olarak çalışmasını sağlaması, genel olarak tüm gelişime büyük katkısı olduğu uzmanlar tarafından da hep söylenir.

- İnce Motor Becerisi


- Strateji Geliştirmeyi Öğrenme

Ayrı ayrı bulunan ve hiç bir şey ifade etmeyen parçaları bir araya getirebilmek için, kendi kendine bir strateji geliştirip bütünü oluşturmaya çalışır.

- Şekilleri Ayırt Etme, Tanımla.

Bütün parçaları tek tek hafızasına yerleştirip, hangi parçanın ne ile gruplanacağını bulması, şekilleri tanıyıp ayırt etmesine yardımcı olur. Böylelikle parça bütün ilişkisini de sağlar.


Puzzle yapmaya 21 aylıkken başladı, Bade. Hep ilgisini çekecek modelleri seçmeye çalıştım. Bu da merak salmasını ve sevmesini sağladı. Rol model olarak biz de tabii ki ona örnek olduk.

Uzmanlar, puzzle bir oyun değil, bir uğraştır diyorlar. Biz de bir aktivite olarak, dinlenme zamanı olarak yapıyoruz.

Hiç kaldırmam, hep  gözünün önünde ve ulaşacağı yerde en az 2 çesit bırakırım. Sık sık gidip alır ve yapar. 

Şuan tam 27 aylık ve evde tam 16 tane puzzle'ı var. :)
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder