25 Nisan 2017 Salı

Bade 2,5 Yaşında


"Adım Bade, soyadım Topal, 2 yaşındayım." Bu şekilde kendini tanıtabilen bir kızım var artık. :) Bu günleri görmek o kadar güzel ki...

Bebekken sanki hiç büyümeyecekmiş gibi geliyordu, şimdi de zamanı durduramamak ağır geliyor. :(

Işıklar, kapılar, dolaplar... Açıp kapamayı en sevdiği şeyler. Yüksekten atlama çalışmaları yapıyor. Vallahi ne yalan söyleyeyim, bu çalışmalarını destekleyemiyorum. Gönlüm el vermiyor. Her ne kadar da bana göre çok alçak yerlerden deniyor olsa da, ona göre zor gibi.

Her gün, yüz yıkama, diş fırçalama, el yıkama gibi öz bakım becerilerini oturttu diyebililrim. Bazen benim "hadi, kızım" dememe ihtiyaç duysa da, genel olarak kendi aklına getiriyor. :)

Ayakkabılarını giyiyor, çıkarıyor ve ayakkabılığa koyuyor. Montunu çıkarıyor, gardolabına koyuyor. Biraz düzenli ve titiz yetiştirdiğimi kabul ediyorum. Fakat, nihayetinde o bir kız ve bu onun hamurunda var. :)


Tuvalet eğitimi tamamlanmış bulunmaktadır. :) Bunu da başarıyla atlattık ve Sosyal Anneler 'de de yazdım.

Merdiven inip çıkmada hala temkinli ama kendi başarıyor. Benim tek amacım onun kendine her anlamıyla yetebilmesi ve bana bile ihtiyaç duymaması idi. Başarıyor gibi gözüküyorum. Çünkü; işine gelmediği zaman beni oyundan atıp kendi kendine oynuyor. Bu da demek oluyor ki, kimse için kendi isteklerinden ödün vermeyecek.!

Yine kendisinin yapabildikleri arasında, kıyafetlerini giyme ve çıkarma var. Bu konu pek de işime gelmedi. İstemediği an soyunup başka bir şeyler giyme telaşına düşüyor. :)

Kesme yapıştırma yapma işine pek sardı. Makasını tamamen plastik olandan seçtik. böylece kendi kesme işlemini yapabiliyor. Çıkartma kitaplarını seviyor. Karlar Ülkesi kitabıyla çıkartma toplama işine de girişmiş bulunuyoruz. :)


Tam bir Elsa manyağı oldu. Her kız annesinin hazin sonu, beni de buldu. Sabah gözümüzü Elsa ile açıp, akşam Elsa ile kapatıyoruz. Bu tam da bir aydır böyle.! :o Artık bu iş kıyafetlere hatta iç çamaşırlara kadar yansıdı.!

Parmak uçlarında yürümeler de bir hava kattı ona. Tek ayağının üstünde durup, pozlar bile veriyor. Süsüne çok düşkün. Saçlarını çok önemsiyor. Fazla hayal kuruyor, bazen bunlara inanıyor. :O

Oyunlara daha fazla ilgili ve bir oyun kurduğunda uzun süre ona dalabiliyor. Bir şeyler yaratmayı ve yeni keşifleri çok seviyor. Tüm vucudunu tanıyor, kız erkek ayırımı yapıyor. Çatal kaşık olayı zaten uzun zamandır Bade'nin tekelindeydi.

Papağan edasıyla her söyleneni tekrar ediyor ve hafızaya kazıyor. İnatlaşmalar ve öfke nöbetleri bitti ama zaman zaman ben egosu yine baş gösteriyor.

Belki yazmayı unuttuğum bir çok şey daha var. Kısaca şunu söyleyebilirim ki, Bade aslında tam da benim hayalimdeki çocuk. [buraya bir kalp köymak isterdim] Allah herkese, gönlüne göre hayırlı bir evlat nasip etsin.

3 yorum:

  1. maşallah çok tatlı bir kızın var canım :)

    YanıtlaSil
  2. Allah bağışlasın çok tatlı :))

    YanıtlaSil
  3. Maşallah gerçekten de tam hayal olunacak bir kız çocuğu. Rabbim uzun ömürler nasip etsin, inşallah.♡♡♡

    YanıtlaSil