21 Temmuz 2017 Cuma

Bade 33 Aylık

3 yaşa son 3 ayı kaldı, bıdığımın... 2,5 yaş yazımdan bu yana geçen 3 ayda kilo aldı, boyu uzadı, motor becerisi, sosyal ve duygusal gelişimi arttı.


Zaman zaman arıza çıkarsa da paylaşımı öğrenmeye başladı. Paralel oyunlardan çok ortak oyunlar oynamayı seviyor. Birlik içinde hareket etmek, ortak oyun kurmak daha bir keyiflendiriyor onu. Kendi görevler dağıtmayı, hayal gücüyle oyun kurmayı, rol almayı ve vermeyi seviyor. Bazen bir oyunu üst üste oynamak isteyebiliyor.

Aldım verdim ben seni yendim,
Yastık savaşı,
Ayrıştırma,
Bulmaca,
Basket,
Saklambaç,
Tangram,
Tekerleme söyleme,
Sakla bul... gibi oyunlar bu ara en sevdikleri.Merdivenleri iki ayagını kullanarak destek almadan çıkıp inebiliyor. Kendi yemeğini kendi yiyor. Soyunup giyinebiliyor. Fermuar açıp kapıyor. Resimleri daha düzgünleşti. Soğuk sıcak, büyük küçük, ağır hafif, aynısı farklısı, ayrımları yapıyor.


Aç tok, susamış, uykusu gelmiş, yorgun, terlemiş, üzgün, mutlu, heyecanlı, korkmuş, sıkılmış, beğenmiş, sevmemiş gibi şeyleri anlamlandırıyor ve kendini de ifade ediyor. Tehlikeli ve ya bizim kabul etmeyeceğimiz bir şey yaptığında hemen bunun farkına varıyor, biz söylemeden.

Sendrom gitti diyebilirim çünkü daha sakin, uyumlu. Ama bir şey var ki sinirli. Bu da gerçekten kendi yapısı. O an ona bir etki varsa ciddi anlamda tepki veriyor. Vurma gibi huyları yok, inşallah da olmaz. Çevreden her gördüğünü kapıyor ki bu da bazen iyi olmuyor. :(


Bir oyuna daha uzun dikkat verebiliyor. Sohbet etmeyi çok seviyor. Sık sık sohbet zamanları oluşturuyoruz, ailece. Ev işlerine dahil olmayı ve görev edinmeyi seviyor fakat geçen seneye göre pasaklı ve dağınık diyebilirim.

Bu ne? O ne? Soruları arttı. İki gün hiç bir şey sormuyorsa, bir gün oluyor ki o gün sadece soru soruyor..

Defne Müminoğlu'nun Burcu ve Berk serisini bilirsiniz. O seriden Vücudumuz kitabını çok sevdi Bade. Sık sık okutuyor. Bu sayede beyninin yerini, kalbini, damarlarını, cinsel organı, 5 duyu organını, midesini filan öğrendi. :)

Hala hayalle gerçeği ayırt etmede zorlanıyor. Bir kere de rüyasını anlattı bana. Son günlerde evde çok ceyran lafı edildiği için, ceyrana karşı bir korku geliştirmeye başladı. Bu korku derinleşmeden unutturmaya çalışıyoruz.


İşine geldiğinde "seni seviyorum" işine gelmediğinde " seni sevmiyorum, git" diyor. :) Bazen sarılıp sarılıp öpüyor bazen yanıma bile yaklaşmıyor.

Sinema izlemeyi çok seviyor. Gectiğimiz kış boyunca Elsa ve Moana hayranlığı vardı şimdi o azaldı ve trollere ilgisi arttı. 

Okula gitmek istiyorum diyor sürekli. Bu durum beni mutlu ediyor. Bu arada öğlen uykusunu da kendi isteğiyle bıraktık. "Anne beni uyutma, ben sadece akşamları uyumak istiyorum." Dedi ve o şekilde kestik.

Elsa hayranlığı eskisi kadar güçlü değil. Bir ara Moana'ya sarmıştı, şuan o da rafa kalkmak üzere. Kendi kendine espiriler yapıp dakikalarca gülüyor. Mesela; ben Bade değilim, sehpayım. ahahahah.. gibi :))

1 yorum: