21 Ağustos 2017 Pazartesi

Biz Nasıl Bir Anne Babayız? - 2

İlk yazı giriş bölümü olsun demiştim. Geldik, 2.bölüme. ( ilk yazı için TIK. )

Kararları, seçimleri, Bade'ye bırakıyoruz demiştim. Mesela, bugün nereye gitmek istersin, ne yapmak istersin, hangi oyunu oynayalım, bugün aktivite yapalım mı, ne yemek istersin, ne giymek istersin...vs. bir çok şeyde Bade'nin söz hakkı var evimizde.

Aile zamanlarımız var. Yemek yerken hep birlikte sofraya oturur, yemek yanında sohbetler ederiz. Şarkılar söyleriz.

Anne/kız günlerimiz ve  baba/kız günlerimiz var. O günlerde Bade ne istiyorsa o yapılır. Öz bakım rutinleri var. Serbest zamanlarımız var. Bu serbest zamanlarda herkes tek başına ne yapmak istiyorsa onu yapar.


Odasının sorumluluğu ondadır. Istediğini yapabilir ama ortak alanlarda düzene uyar. Evde ona zarar verecek hiç bir şeye dokunmaz, yaklaşmaz.

Hiç bir şey gizli değildir, her şeyi ona açıklar ve anlatırız. Eğer Bade'nin yanında kavga ettiysek, Bade'nin yanında barışırız. Herkes birbirine iyi geceler, günaydın der. Hatalılar özür diler. Teşekkür edilir. Eline sağlık denir. Yardımlaşma, iş bölümü 3'ümüz arasında hep vardır.

Herkes birbirine sıkıntısını, derdini, isteklerini ve şikayetlerini anlatır. Ayıp kelimesi bizim evde yoktur. Sen kücüksün çık bakalım, sus bakalımlar yoktur.

Evde bir de uzlaşma masamız var. Birbiriyle sorunu olanlar o masada sorununu çözer. İlerleyen zamanlarda buna ek olarak bir uygulama daha getireceğim.

Ev kuralları var. Kural demeyelim de, görevler. Bu görevler herkesin yaşına göre.

Çok sistematik görünsek de çok özgürdür Bade. Anlatma ile olacak iş değil aslında, görmek lazım.

Bir sonra ki bölümde görüşürüz...2 yorum: