24 Ağustos 2017 Perşembe

Biz Nasıl Bir Anne Babayız? - 3 -

Bizim evde sonsuz sevgi vardır. Her fırsatta, en ufak anda sevgimi hissettiririm ona. Daha 6 aylıkken kendi odasında yatması bizim bağımızı asla kırmadı, buna da inanmıyorum zaten. Sevgimizi sonsuz dile getiriyor, hissettiriyor ve asla bunun karşılığını beklemiyoruz. Bunu yapmazsan seni sevmem, şöyle yaparsan seni bırakır gideriz demiyoruz. Sendrom zamanında çatışmalar yaşadık ama onları bile hiç bağımızı koparacak raddeye taşımadık.

Bir şeyi ağlayarak istiyorsa, vermedim. Bir şey için tuttursa yapmadım. Bu sebeple o tarz bir çocuk olamadı. Bir şeye hayır diyorsak, açıklamasını da yaptık ve Bade hiç ikiletmedi/ikiletmiyor.

Asla şımarmasına müsade etmedik, şımartacak bir duruma da getirmedik kendimizi. Gerçekten ona zarar gelecek bir durum yoksa hayır yapamazsın demedik. Olur olmadık yerlerde kızıp, azarlamadık. Olur olmadık şeylere izin vermemezlik yapmadık. Bu nedenle de biz bir şeyi kabul etmiyorsak, bir sebebinin olduğunu anladı.

Birlikte bir çok etkinlik, aktivite yaptık. Gezdik, eğlendik, dans ettik, çığlık yarışları yaptık, anlatamayacağım kadar çok zaman geçirdik. Bana da babasına doyuyor, onu yalnızlığa itmiyoruz. Tv, tablet, pc, telefon ile onun tertemiz beynini yıkamıyoruz. Kitaplarla, tiyatrolarla, sinemalarla zenginleştirmeye çalışıyoruz. Onu çocuk gibi değil bir birey gibi görüyoruz, kararlarına saygı duyuyoruz. Ben yemiycem dediğinde kaşıkları ağzına tıkmıyorum, ben oraya gitmiycem dediğinde hayır gelmek zorundasın demiyorum. Eğer bunu yaparsan eve dönmek zorundasın dediğimde hemen eve dönüyorum, boş tehtitlerle onu kandırmıyorum. Sana söz veriyorum dediğimde o sözü mutlaka tutuyorum. Her istediğini almıyor, her dediğini de yapmıyorum. Ortayı buluyorum. Çocuğun bizi parmağında oynatmasına izin vermiyorum ama bir o kadar özgüvenini yükseltiyor, onu özgür kılıyorum.

Abur cubur yedirmiyorum mesela. Sağlıklı beslenmeyi öğretiyorum.Insanları incitmemesini öğretmeye çalışıyorum. Bize her konuda güvenebileceğini, her şeyini anlatabileceğini, bizim ne olursa olsun onun yanında olacağımızı ona aşılamak ise en büyük görevim.

Elbette bizim de yanlışlarımız var, bilmeden yaptığımız bir çok hatamız vardır. Ama mümkün olduğunca onu en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyor, iyi bir insan olması için kendimi geliştiriyorum.

4 yorum:

  1. Çok guzel bır yetıstırme tarzı. Diğer sorumlu annelerın de ustune koyarak daha guzel yetıstırmesını umuyorum

    YanıtlaSil