19 Ağustos 2017 Cumartesi

Biz Nasıl Bir Anne Babayız?

Taaa geçmiş zamanlardan, hamilelikten başlayacağım bu yazıma. Hamileliğimde eşimle beraber almadığımız karar, vermediğimiz söz yoktu. Dereyi görmeden paçayı sıvamakmış bizimkisi.

Şunu kesinlikle söylemeliyim ki, çocuğunuz doğduktan sonra gelişiyor her şey. Ayrıca herkesin yöntemi kendine has. Bir çok kitap okudum çoğunu da uyguladım fakat yine de kendi sistemime, yaşantıma, kültürüme uyarlayarak yaptım. Bu sebeple benim burada yazacaklarım sana mantıksız, çok katı, çok zor gelebilir.

Bade'yi hastaneden eve getirdiğimiz andan itibaren konuşmaya, her şeyi anlatmaya, huzur dolu bir ses tonuyla hep onu sakinliğe teşvik etmeye başladım. Zaten hamileliğim boyunca klasik müzik dinletmiş ve sürekli çocuk kitapları okumuştum ona.

Rutinler oluşturup asla onlardan şaşmadım ilk 2 yıl. Saat kaçta uyuncaksa uyuncak, kaçta yemek yenecekse yenecekti. Hiç bir misafir, hiç bir olay kızımın düzenini bozturtamadı bana.

10.ayından sonra sosyallikler, oyunlar, kurallar, hayatımıza girmeye başladı. Hemen bu duruma da bir sistem kurdum. Benim için Bade'nin her yeni yaşı, düzenimize yeni şeylerin eklenmesi demek. Bir önceki sene gibi davranmadım hiç.

Bade çok erken konuşmaya başladı ve direkt cümleler kurdu. Türkçesi de çok düzgün maşallah. Bu sebeple de beni erken yaşta daha çok anlamaya başlamıştı. Çatışmalarımız oluyor ama anlaması ve konuşması sebebiyle daha az oluyordu.


Anne baba olarak görevlerimiz ayrı Bade ile ilgili. Eşim tamamen onunla ilgilenmeyi, vakit geçirmeyi ve kişisel bakımını üstlendi. Ben de sadece eğitimini, yetişmesini üstlendim. Zaten erken yaştan beri de kendi özbakımını kendi üstlendi Bade.

Bizim evde iyi polis kötü polis yok, her şey net. 2,5 yaşına kadar evet dikkatini dağıtmak için ya da onu ağlatmamak için bazı şeyleri çevirerek söylediğimiz oldu fakat, 2,5 yaştan sonra artık her şeyin doğrusu, her hayır daha net, her kural belli oldu.

Kararları hep Bade'ye bıraktık. Seçimleri ona yaptırdık. Hayati ve maddi kararlar dışında herşeyi ona da sorarak danışarak yaptık. Yaşı küçük, ne anlar demeyin, her şeyi anlayacak düzeydeler inanın.

Bu yazı giriş bölümü olsun. Bir yazıya sığacak bir konu değil, ikincisi de hemen ardından gelecek. :)


2 yorum: