29 Kasım 2017 Çarşamba

Sadeleşiyorum

Herkese Merhaba!


Uzun zamandır bloglarda, youtube ve instagram'da Minimalizm ile ilgili araştırmalar yapmaktayım. Kendimi son 1 yıldır fazla yorgun, bir şeye yetemeyen, kendine zaman ayıramayan bir halde görüyor ve buna bir çözüm bulmam gerekiyordu. Ne yapsam diye düşünürken, karşıma bir youtube kanalı çıktı. Ilgın Özgan adında tatlı mı tatlı bir kızın "Minimalizm" videosunu izledikten sonra, "evet, ben de başlamalıyım." Dedim.Hikayem bundan 4 ay önce başladı. Ilk adımım gardolabıma bir göz atmak oldu. 3 büyük çöp poşeti kıyafeti sadece kendi dolabımdan çıkardıktan sonra, büyük bir ferahlama yaşadım ve sonrasında aynı şeyi eşimin ve kızımın da gardolabına uyguladık. Evden büyük bir yükü elden çıkarmanın rahatlığını yaşadıktan sonra, bu yolda devam etmeye kesinlikle karar verdim. Henüz gardolabım azalmış durumda değil ama şuan taşınma aşamasında olduğum için, bunu yapmak daha kolay olacak.

Bugün ilk kez kolileme işlerine başladım. İlk olarak kütüphaneden başladım ve dev gibi bir kütüphaneden sadece iki ortaboy koli yaptım. Eşim ve benim kitaplarım toplam. Diğer herşeyi verilmek/bağışlanmak üzere ayırdık. Bir büyük çöp poşeti de yine atılacak çıktı.

Bu şekilde parça parça her yeri elden geçirmiş, ayrıştırmış ve fazlalıklardan kurtulmuş olacagım. Belki hemen sadeleşeceğim diye bu işe girişseydim başaramayabilirdim ama bu taşınma olayının bana büyük faydası oldu bu konuda. Hikayem nasıl devam edecek ben de çok merak ediyorum. Fakat en büyük iki adımı atmak üzere yola çıkmış bulunuyorum, bundan sonrası çorap söküğü.

Siz de eğer sadeleşme yolunda ilerliyorsanız size tavsiyem; adım adım ilerleyin. Bölümlere ayırın, iyice sindirin. Bir diğer tavsiyem ise, Minimalizm'i azla yetinmek olarak görmeyin. Bu bir yaşam tarzı, felsefi bir bakış açısıdır. Iyice araştırın..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder