3 Aralık 2017 Pazar

Minimalizm - Dolap Düzenleme

Ben de "Sadeleşiyorum" demiştim, bundan bir yazı önce. Minimalizm yolunda attığım ilk adımımın gardolapların/dolapların elde geçmesi olduğunu da söylemiştim. Bu yazımda ise, dolaplarımı nasıl azalttığımı anlatmak istiyorum.


Beni çok yakınen tanısaydınız ve ya Instagram'dan da takip ediyorsanız, benim gardolabımda hiç bir şey olmadığını düşünürdünüz. Çünkü dolabım hınca hınç dolu olmasına rağmen, ben hep bir kaç best parçamı her gün giyerdim. Yani ben bu dolap azaltmayı yapmadan önce de sadece bir kaç şey giyerdim. :)

Bu nedenden dolayı dolabımı ayıklamak zor olmadı. 3 adet koca çöp poşetini dolduracak kadar kıyafetimin ayırıştırılmış olması beni biraz üzdü çünkü, onlara harcanmış paraları düşündüm. Yazık, gerçekten de yazık.

Alışverişe çıkıyoruz, o anlık mutluluk için belki de asla giymeyeceğimiz bir şeyi bile alıp geliyoruz. Paranın kıymeti bilinmeli, daha anlamlı şeylere harcanmalı. Deneyime...

Bütün dolaplarımı sadeleştirirken izlediğim tek yöntem; elime aldığım ürüne bakmak ve "buna gerçekten ihtiyacım var mı? Bu beni mutlu ediyor mu?" Sorularını sormak ve cevaba göre karar vermek oldu.

Aynı uygulamaları kızımın, eşimin dolaplarına, kızımın oyuncaklarına, kitaplarımıza, ayakkabılar/aksesuarlarımıza, kalemlerimizden mutfak gereçlerimize kadar her dolaba yaptık.

Bütün dolapları uzun bir süreçte bitirdik. Ve her dolaba geçtiğimizde o dolabın içinde ne var ne yoksa ortaya döktük. Ancak o şekilde gereksizler bulunabiliyor, aklınızda olsun. 1 aylık süreden sonra da evde bulunan çekmecelere geçtik. Pillere varana kadar herşeyimizi ayrıştırdık.

Bu sadeleşme yolunda en önemli şey, sizi mutlu edecek, rahat ve güvenli hissettirecek şeylerin evinizde bulunması, diğerlerinin eve veda etmesidir. Eğer sizi mutlu eden koca dolapda sadece iki tshirtse o zaman sadece onlar kalsın çünkü, 10 tane olsa bile siz sadece o ikisini giyeceksiniz, dürüst olalım. :)

2 yorum:

  1. Benim dolabon halini görsen halime üzülür bana hediye alırsın 😀🙈

    YanıtlaSil