14 Aralık 2017 Perşembe

Minimalizm - Eşyalardan Kurtulmak

İkinci bölüm en zoru ama en keyiflisi diyebilirim. Evdeki fazlalıklardan kurtulmak hem size çok iyi gelecek hem de onlardan kopmak çok zor olacak. Belki ayırıp ayırıp geri yerine koyacaksınız :) ama vazgeçmeyin. Bu bölümü atlattıktan sonrası çok daha kolay olacak sizin için ve aşırı motive olacaksınız.

Misafire göre, belki ilerde lazım olurlara göre, aaa hatırası varlara göre, ama hediyeydi ayıp olurlara göre evinizi düzenlemeyin.

Şuan taşınma aşamasında olduğum için eşyalarımı zaten değiştirecektim. Bu sebeple de evde bulunan herşey bir yerlere gidecek. Bazıları geri dönüşüme uğrayacak. Bu durumumdan dolayı çok kolay vazgeçmiştim eşyalarımdan fakat yenilerini alırken farklı bir yol izledim.

Benim zaruri ihtiyaçlarım neler, neye ne kadar ihtiyacım olacak, neyi almazsam ne olur gibi sorularla kendime bir alışveriş listesi yaptım. Mesela bir konsola ihtiyacım yok, bizden çok yer kaplayan biblolara süs eşyalarına ihtiyacım yok. Şuan evde, belki ilerde lazım olur diye tuttuğum mutfak gereçlerine ihtiyacım yok. Kocaman bir kitaplığa ihtiyacım yok. 3 kişi yaşadığımız bir evde 8 kişilik bir masaya ihtiyacım yok. Hiç kullanmadığım kocaman aynalı ve hantal tuvalet masama ihtiyacım yok.. En fazla iki kişi kalan misafirim olduğu için baza içinde 4 tane yorgan tutmama gerek yok....

Böyle uzayıp giden bir çok gereksiz eşyam varmış. Bunları farkettiğimde bunca sene onlarla yaşadığıma, temizliği ile uğraştığıma vs. Üzüldüm açıkcası.. Artık daha az ama öz eşya ile yoluma devam etmek şahane olacak. Evde açıkta kalacak olan boş alanın sevinci şuan bile içimde. :)

Darısı başınıza...

1 yorum:

  1. En büyük minimalist hareketi ben yaptım bence 🙈 3+1 evden 1+1 eve geçmek ve her şeyden vazgeçmek çok zor oldu. Daha çok aşama var kat etmem gereken. Ama böyle bile çok hafifledim.

    YanıtlaSil